Aνεβάζει “στροφές” με υπογραφή… Λακαζέτ!

Η Λυών άντεξε στην πίεση της Λιλ και κατάφερε στην έδρα της να επικρατήσει με 1-0 στο ματς που έριξε την “αυλαία” για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Ligue 1.

Το παιχνίδι άρχισε χωρίς ιδιαιτέρως γρήγορο ρυθμό, ωστόσο η Λιλ “πάταγε” καλύτερα. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Ντέιβιντ υποδέχτηκε μια εξαιρετική πάσα μέσα στην μεγάλη περιοχή, ωστόσο το σουτ του “τράνταξε” το οριζόντιο δοκάρι του Λόπες. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν χώρους μέχρι την ανάπαυλα και έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εξίσου δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού. Στο 60′ μάλιστα, ο Γκόμες προσπάθησε να γίνει απειλητικός με ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή της Λυών, ωστόσο η ενέργειά του σταμάτησε στον Λόπες, ο οποίος έκανε μια σπουδαία επέμβαση. Στο 74ο λεπτό, η ομάδα του Λοράν Μπλαν στην “κόντρα” κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Ταλιαφίκο βρήκε με μια εξαιρετική ασίστ τον Λακαζέτ, ο οποίος με μια ενέργεια μέσα από την περιοχή, κατάφερε να ανοίξει το σκορ της αναμέτρησης για το 1-0. Λίγα λεπτά αργότερα, η Λιλ προσπάθησε να “απαντήσει”, ωστόσο η προσπάθεια του Καμπελά σταμάτησε ξανά πάνω στα χέρια του Λόπες. Οι γηπεδούχοι “έσφιξαν” στη συνέχεια την “άμυνά” τους και έτσι κατάφεραν να επιβληθούν με 1-0 για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Ligue 1.

ΓΚΟΛ: 74′ Λακαζέτ

Δοκάρι: 31′ Ντέιβιντ

Κίτρινες: 41′ Ντα Σίλβα, 51′ Λεπενάντ, 68′ Λουκεμπά / 48′ Ντέιβιντ

Λυών (Λοράν Μπλαν): Λόπες, Ντα Σίλβα (46′ Λεπενάντ), Μπόατενγκ, Λουκεμπά, Γκουστό, Κακερέ (72′ Φεβρ), Μέντες, Ταλιαφίκο, Ντεμπελέ (66′ Εκαμπί), Αουάρ (66′ Αντελαΐντ), Λακαζέτ (87′ Σερκί).

Λιλ (Πάολο Φονσέκα): Σεβαλιέρ, Ισμαΐλι (46′ Αλεξάντρο), Ντζαλό (86′ Ζεντάντκα), Φόντε, Ντιακιτέ, Γκόμες (70′ Mπαμπά), Αντρέ, Καμπελά, Γκόμες Α. (86′ Μπαγιό), Γουέα (70′ Ουνάς), Ντέιβιντ.