Άνετη “τριάρα” και πρόκριση

Εύκολο απόγευμα για την Εθνική μας κάτω των 19, που επιβλήθηκε με 3-0 της αντίστοιχης ομάδας της Ανδόρας και πήρε το εισιτήριο για την Elite Round των προκριματικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U19. Σκόρερ οι Τσίκος, Κόυτσιας και Κυριόπουλος.

Η Εθνική Νέων επικράτησε 3-0 της Ανδόρας στο Μεϊρίν της Ελβετίας για τον 2ο όμιλο της πρώτης φάσης και εξασφάλισε την πρόκριση στην Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-19 (είχε προηγηθεί η νίκη 2-0 επί της Ελβετίας). Τσίκος, Κούτσιας και Κυριόπουλος οι σκόρερ της Ελλάδας.

Η Εθνική Νέων υπό τις οδηγίες του Αναστάσιου Θέου πραγματοποιήσε εξαιρετική εμφάνιση και κλείδωσε τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, με τα γκολ των Ζήση Τσίκου στο 9ο λεπτό και του Γιώργου Κούτσια, ο οποίος σκόραρε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, στο 36′. Η γαλανόλευκη ήταν ανώτερη και στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης και σφράγισε τη νίκη της με το γκολ του Κυριόπουλου, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 75ο λεπτό μετά από πάσα του Κούτσια.

Στην άλλη αναμέτρηση του πρώτου ομίλου η Τσεχία αντιμετωπίζει την Ελβετία. Τελευταία αγωνιστική υποχρέωση για την Εθνική Νέων στην πρώτη προκριματική φάση του EURO της κατηγορίας την Τρίτη 27 Σεπτεμβρίου στις 19:30 με αντίπαλο την Τσεχία, όπου η Εθνική θα διεκδικήσει την πρωτιά του ομίλου.

Ελλάδα (Α. Θέος): Μοναστηρλής, Τασιούρας, Φίλων (64′ Γεωργιάδης) Κώττας (80 Χατζηκυριάκος), Κεραμίτσης, Βολάκης (64 Γκολφίνος), Χρήστου (64′ Γκούμας), Τσίκος, Αλεξίου (80΄Νικολάου), Κούτσιας, Κυριόπουλος.

Ανδόρα (Ε. Κάσαλς): Μειρέλες, Μπουταρφάς (85΄Γκουάς), Ακόστα, Φόντ, Ολιβέιρα, Ροντρίγκεζ (77′ Σάντσεζ), Ρέντε, Μπιενέρτ, Σίλβα (77′ Ζούμα), Σόλα (85′ Ρόσα), Ρομάνο (61΄Κάμπς).

Κίτρινες: 41′ Κώττας / 38΄Σίλβα, 71′ Σίλβα.