Άνετη πρωτιά για Βιγιαρεάλ | Παραμένει… ζωντανός ο Απόλλωνας Λεμεσού

Δείτε πώς εξελίχθηκαν οι πρώτες αναμετρήσεις των ομίλων του Europa Conference League για την τέταρτη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Η Βιγιαρεάλ νίκησε ξανά την Αούστρια, αυτή τη φορά στη Βιέννη με 1-0 χάρη σε ένα γκολ που πέτυχε λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης ο Τζάκσον και κατάφερε να παραμείνει αήττητη στην κορυφή του ομίλου της, ωστόσο θα πανηγυρίσει και μαθηματικά την πρωτιά μετά από “γκέλα” της Λεχ Πόζναν στο Ισραήλ κόντρα στην Χάποελ Μπέερ Σεβά.

Στον τέταρτο όμιλο, η Παρτιζάν πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της κόντρα στην Κολωνία, αυτή τη φορά με 2-0 με γκολ των Ντιαμπατέ και Γκόμες. Η Τζουργκάρντεν συνέχισε την εντυπωσιακή πορεία της στον έκτο όμιλο και επικράτησε της Γάνδης με 4-2, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο στην πρωτιά του ομίλου της. Σπουδαία νίκη πανηγύρισε και η Κλουζ, η οποία επιβλήθηκε με το εντυπωσιακό 2-0 της Σλάβια Πράγας.

Ο Απόλλων Λεμεσού υπερασπίστηκε το “σπίτι” του και κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στους ομίλους του Europa Conference League, επικρατώντας με 1-0 της Αλκμάαρ. Το γκολ των Κύπριων πέτυχε ο Βαλεντίν Ρομπέρζ, σε ένα ματς που ο Βαγγέλης Παυλίδης ήταν ξανά εκτός λόγω τραυματισμού για τον ολλανδικό σύλλογο, ενώ ο Παντελής Χατζηδιάκος ξεκίνησε στο βασικό σχήμα κι αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο. Ευρεία νίκη πέτυχε η Φιορεντίνα, που επιβλήθηκε με το εμφατικό 5-1 της Χαρτς, αλλά και η Μπασακσεχίρ πέρασε εύκολα το εμπόδιο της RFS, επικρατώντας με 3-0 και η πρωτιά του πρώτου ομίλου θα κριθεί στο τέλος μεταξύ τους. Τέλος, εντυπωσιακό ήταν το ματς στην Μπρατισλάβα, όπου η Σλόβαν δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα των δύο τερμάτων που πήρε στο 53ο λεπτό, με τη Βασιλεία να κυνηγάει το ματς ως το φινάλε και να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας (3-3) χάρις στο γκολ του Ζεκίρι, παραμένοντας στην κορυφή του 8ου ομίλου.