Άνετη πρόκριση στους “8” για Βραζιλία και Κολομβία

Μετά τις ΗΠΑ και το Ισραήλ, η “σελεσάο” και οι “Los Cafeteros” έγιναν οι δύο επόμενες ομάδες που εξασφάλισαν την παρουσία τους στην προημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Κ20 που διεξάγεται στην Αργεντινή, καθώς σημείωσαν άνετες νίκες επί της Τυνησίας (4:1) και της Σλοβακίας (5:1) αντίστοιχα.

Η Βραζιλία (που θα αγωνιστεί στα προημιτελικά με το Ισραήλ) ήταν όσο αποτελεσματική χρειαζόταν στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας δύο φορές με τους Μάρκος Λεονάρντο (11′, πέναλτι) και Αντρέι Σάντος (31′).

Στο φινάλε του 45λέπτου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο στόπερ της “σελεσάο” Ρομπέρτ Ρενάν, όμως και με παίκτη λιγότερο οι Βραζιλιάνοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα να διαχειριστούν το προβάδισμά τους, ενώ σημείωσαν άλλα δύο γκολ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού (90’+1′ Ματέους Μαρτίνς, 90’+10′ Αντρέι Σάντος). Το γκολ της τιμής για την Τυνησία πέτυχε στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ότμαν.

Την ίδια ώρα, η Κολομβία έκανε… φύλλο και φτερό την Σλοβακία και επικράτησε με το εμφατικό 5:1, επιβεβαιώνοντας πως είναι μία απ’ τις καλύτερες και πιο “γεμάτες” ομάδες του εφετινού τουρνουά. Στους “8” θα αντιμετωπίσει την Ιταλία.

Μετά από ένα “άσφαιρο” πρώτο ημίχρονο, οι Κολομβιανοί σημείωσαν τρία γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών (48′ Κορτές, 50′ Ασπρίγια, 52′ Άνχελ Γκουτιέρες) κι απλοποίησαν τα πράγματα. Ο Γκουτιέρες στο 63′ κι ο Κορτές στο 90’+4′ βρήκαν για άλλη μία φορά δίχτυα, με τον Γιάμπορ να ενδιάμεσα να μειώνει στο 87′ σε 4:1.//Λ.