Άνετη πρόκριση για τη Ράκοφ με γκολ του Παπανικολάου | Πήρε το “εισιτήριο” η Σέριφ του Αποστολάκη

Με χαρακτηριστική άνεση και τέρμα του Έλληνα μέσου, οι Πολωνοί προκρίθηκαν στο δεύτερο γύρο των προκριματικών του Champions League, ενώ οι Μολδαβοί πανηγύρισαν επίσης την πρόκριση έχοντας βασικό τον Έλληνα γκολκίπερ στη σύνθεσή τους.

Η… ελληνική Ράκοφ κατάφερε με πανηγυρικό τρόπο να προκριθεί στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League, επικρατώντας για δεύτερη φορά, εκτός έδρας με 3:0 επί της Φλόρα Ταλίν. Ο Στράτος Σβάρνας και ο Γιάννης Παπανικολάου αγωνίστηκαν ως βασικοί, με τον δεύτερο να χρήζεται και σκόρερ λίγο πριν από το 90ο λεπτό, πετυχαίνοντας το τελικό 3:0 με εξαιρετικό πλασέ. Νωρίτερα, στο 47′ και στο 59′, σκόραρε ο Ζβολίνσκι. Ο τρίτος Έλληνας της ομάδας, ο Τσιφτσής έμεινε εκτός αποστολής.

Η Σερίφ Τιρασπόλ έχοντας ως βασικό τον Κώστα Αποστολάκη κάτω από τα “γκολπόστ” της, χρειάστηκε την παράταση για να επιβληθεί με 3:0 της Φαρούλ Κονστάντσα, με το ματς να ολοκληρώνεται στο 1:0 στην κανονική του διάρκεια, όπως και στο πρώτο ματς υπέρ των Ρουμάνων. Ο Αποστολάκης έγινε αλλαγή στο 103′ από τον Τόβαρ, όμως αυτό δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και έτσι οι Μολδαβοί πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο δεύτερο των προκριματικών θα βρεθούν επίσης η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, η οποία επιβλήθηκε με 2:0 της Παρτιζάνι, αλλά και η Χάκεν που επικράτησε με το ίδιο σκορ κόντρα στους Δε Νιου Σέιντς από την Ουαλλία. Παράλληλα, η Ζαλγκίρις επικράτησε με 2:1 στην έδρα της Στρούγκα και πήρε το “εισιτήριο”, όπως και η Μακάμπι Χάιφα, που είχε εύκολο έργο απέναντι στη Χάμρουν Σπάρτανς λόγω του εμφατικού 4:0 από το πρώτο ματς. Στη ρεβάνς, οι Ισραηλίτες επικράτησαν με 2:1 στην έδρα τους.

Το αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς του πρώτου προκριματικού γύρου του Champions League:

Στρούγκα (Βόρεια Μακεδονία)-Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) 1:2 (0:0)
Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)-Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα) 2:1 (4:0)
Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία)-Φαρούλ Κοντσάντσα (Ρουμανία) 3:0 παρ. (κ.α. 1:0) (0:1)
Φλόρα Ταλίν (Εσθονία)-Ράκοφ Τσεστόχοβα (Πολωνία)* 0:3 (0:1)
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)-Παρτιζάνι (Αλβανία) 2:0 (1:1)
Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία)-Χάκεν (Σουηδία) 0:2 (1:3)
Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Ουράρτου (Αρμενία) 18/7 (1:0)
Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)-Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) 18/7 (1:0)