Άνετη πρόκριση για ΑΕΚ Λάρνακας και Ομόνοια | “Τεσσάρα” η Φενέρμπαχτσε

Με μεγάλο ενδιαφέρον ολοκληρώθηκαν οι επαναληπτικοί αγώνες για τα πλέι οφ των προκριματικών του Europa League με τα… φαβορί να “καθαρίζουν” την πρόκρισή τους στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης.

ΑΕΚ Λάρνακας – Ντνίπρο 3-0 (5-0)

Αήττητη στους ομίλους του Europa League θα βρεθεί η ομάδα από τη Λάρνακα, καθώς και σήμερα είχε εύκολο έργο κόντρα στην Ντνίπρο επικρατώντας με το εμφατικό 3-0. Στο 20ο λεπτό ο Γκιούρτσο με υπέροχη ατομική ενέργεια και τελείωμα άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης, ενώ στο 45′ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους χάρη στο γκολ του Λόπες. Οι Κύπριοι εξασφάλισαν για πρώτη φορά την πρόκρισή τους στη φάση των ομίλων, όταν στο 78′, ο Εγγλέζος με υπέροχο τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την ΑΕΚ Λάρνακας.

Ζαλγκίρις – Λουντογκόρετς 3-3 (παράταση) (3-4)

Με πέναλτι στο τελευταίο λεπτό της παράτασης που είχε οδηγηθεί το συναρπαστικό αυτό παιχνίδι, η Λουντογκόρετς ισοφάρισε σε 3-3 με τον Βερντόν και εξασφάλισε την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης. Το ματς είχε πολλές ευκαιρίες, αρκετά γκολ και πλούσιο θέαμα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είπαν την τελευταία τους λέξη στις καθυστερήσεις του “έξτρα χρόνου” της αναμέτρησης.

Σίλκεμποργκ – Ελσίνκι 1-1 (1-2)

Στη φάση των ομίλων θα βρεθεί και η Ελσίνκι, η οποία με ισοπαλία (1-1) κόντρα στην Σίλκεμποργκ, κατάφερε να σφραγίσει την πρόκρισή της. Οι Φινλανδοί άνοιξαν το σκορ με τον Αμπουμπακάρι, ωστόσο ισοφαρίστηκαν από τον Φέλιξ. Το σκορ της αναμέτρησης δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε της και έτσι οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το στόχο τους, ο οποίος δεν ήταν άλλος πέρα από την είσοδό τους στη φάση των ομίλων.

Ομόνοια – Γάνδη 2-0 (4-0)

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετά, καθώς η Ομόνοια είχε και αυτή εύκολο έργο, η οποία θα βρεθεί για τρίτη φορά στην ιστορία της σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Οι Κύπριοι κατάφεραν με χαρακτηριστική άνεση να επικρατήσουν με 2-0 της Γάνδης χάρη στα γκολ των Κακουλή στο 18′ και Χαραλάμπους στο 36΄.

Σέριφ – Πιούνικ 0-0 (3-2 πέναλτι)

Στη διαδικασία των πέναλτι οδηγήθηκε η αναμέτρηση της Σέριφ Τίρασπολ κόντρα στην Πιούνικ, με την ομάδα των Ευαγγέλου και Μπότου να παίρνει το εισιτήριο για τη φάση των ομίλων, καθώς ήταν πιο ψύχραιμη στη… ρωσική ρουλέτα.

Σίβασπορ – Μάλμε 0-2 (1-5)

Εύκολα νικήτρια έφυγε και από την Τουρκία η Μάλμε, η οποία επικράτησε με 2-0 της Σίβασπορ και σε συνδυασμό με το 3-1 του πρώτου αγώνα προκρίθηκε στους ομίλους. Ο Μπιμαντσέβιτς στο 76′ πέτυχε το 1-0 για τους Σουηδούς και στο 89′ ο Τέλιν διαμόρφωσε το 2-0. Βασικός ο Γούτας, αντικαταστάθηκε στο 69′ ο Χαρίσης.

Φενέρμπαχτσε – Αούστρια Βιέννης 4-1 (6-1)

Με χαρακτηριστική ευκολία, η Φενέρ επιβλήθηκε της Αούστρια Βιέννης με το εμφατικό 4-1 και σε συνδυασμό με την πρώτη επικράτησή της στην Αυστρία με 2-0, εξασφάλισε άνετα την πρόκρισή της στους ομίλους του Europa League. Ο Γιουκσέκ άνοιξε το σκορ, ο Καχβετσί, πέτυχε το 2-0, με τους Αυστριακούς να μειώνουν με τον Μαρτίνς. Στην επανάληψη, ο Καχβετσί πέτυχε το 3-1, ενώ ο Γιαντας διαμόρφωσε το 4-1.

Σάμροκ Ρόβερς – Φερεντσβάρος 1-0 (1-4)

Παρά την ήττα της σήμερα με 1-0, Φερεντσβάρος διατήρησε το εμφατικό 4-0 του πρώτου γύρου και με συνοπτικές διαδικασίες πήρε την πρόκριση για τη φάση των ομίλων. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Λάιονς στο 89′.

Χαρτς – Ζυρίχη 0-1 (1-3)

H Zυρίχη επικράτησε και στη Σκωτία της Χαρτς (2-1 το πρώτο ματς), αυτή τη φορά με 1-0 και βρέθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Οι Ελβετοί ήταν καλύτεροι και με το γκολ του Ρόνερ στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης “καθάρισαν” την υπόθεση πρόκριση.

Ολυμπιακός – Απόλλων Λεμεσού 3-1 (πεν.) (4-2)