Άνετη πεντάρα από Ερυθρό Αστέρα – Βήμα πρόκρισης η Δυναμό Κιέβου

Η ομάδα του Ντέγιαν Στάνκοβιτς επικράτησε με 4-0 της Πιούνικ, “καθαρίζοντας” την υπόθεση της πρόκρισης στη φάση των πλέι οφς, ενώ η Δυναμό Κιέβου νίκησε με 1-0 τη Στούρμ Γκρατς.

Σε συνέχεια των εμφατικών νικών στα φιλικά, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε με 4-0 της Πιούνικ, ανοίγοντας άμεσα τον δρόμο προς τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Μπουκαρί άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 29ο λεπτό, ενώ ο Κάνγκουα διπλασίασε τα γκολ για τον Ερυθρό στο 33′. Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, οι Σέρβοι σκόραραν ξανά με τον Μπουκαρί, δίνοντας διαστάσεις ευρείας νίκης από τα πρώτα 45 λεπτά.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μπουκαρί έφτασε στο αξιοσημείωτο χατ-τρικ, σκοράροντας το τέταρτο γκολ της ομάδας του στο 70′, ενώ ο Μίτροβιτς έβαλε το… κερασάκι στην “τούρτα” στο 78ο λεπτό. Ο προπονητής του Ερυθρού, Ντέγιαν Στάνκοβιτς, θα στερηθεί τις υπηρεσίες του Ρόντιτς στο επαναληπτικό παιχνίδι, καθώς αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες στις καθυστερήσεις του ματς.

Στο Λοτζ της Πολωνίας, η Δυναμό Κιέβου κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 της Στούρμ Γκρατς, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης εν όψει του επαναληπτικού αγώνα στο “Μερκούρ-Αρένα”. Το γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε από τον Καραβάγιεβ στο 28ο λεπτό.