Άνετη νίκη για Φράιμπουργκ | Γύρισε από… την κόλαση η Λειψία

Σε άλλο ένα απόγευμα με… αρκετά γκολ και θέαμα, για την 11η αγωνιστική της Bundesliga, η ομάδα του Στρέιχ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, ενώ οι “κόκκινοι ταύροι” πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας παρ’ ότι έχαναν με 3-0 στο 72′.

Φράιμπουργκ – Βέρντερ Βρέμης 2-0

Μόλις στο 14ο λεπτό του αγώνα διαταράχθηκε η αριθμητική ισορροπία. Ο Μάρκο Φριέντλ δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα. Στο 56′, ο Λούκας Κούμπλερ άνοιξε το σκορ χάρη σε εξαιρετική ατομική προσπάθεια. Στο 80′, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο ο Γκρίφο μετέτρεψε σε γκολ με εκτέλεση… α λα Πανένκα.

ΓΚΟΛ: 56′ Κούμπλερ, 80′ Γκρίφο

Άουγκσμπουργκ – Λειψία 3-3

Σε ένα ματς με αρκετή ένταση, υπήρξαν κάποιες φάσεις στα πρώτα λεπτά, ωστόσο το γκολ άργησε να έρθει. Στο 33′, ο Ντέιβιντ Ράουμ παραχώρησε πέναλτι στους γηπεδούχους. Ο Μεργκίμ Μπερίσα ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, ένα λεπτό αργότερα. Στο 51′, ο σκόρερ έγινε δημιουργός και με εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Ντεμίροβιτς, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 2-0. Δεκατρία λεπτά αργότερα η Άουγκσμπουργκ “καθάρισε” το ματς με τον Βάργκας να παίρνει την εξαιρετική πάσα του Μπερίσα για το 3-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ιάγκο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τους γηπεδούχους με 10 παίκτες.

Στο 73′ ήρθε η μείωση από τη Λειψία μετά από συνεργασία του Σζομποσλάι με τον Αντρέ Σίλβα. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την πίεσή τους και κατάφεραν να κάνουν το 3-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ενκουνκού. Ένα λεπτό αργότερα, ο Νοβόα Ράμος ισοφάρισε βάζοντας φωτιά.

ΓΚΟΛ: 34′ Μπερίσα, 51′ Ντεμίροβιτς, 64′ Βάργκας / 73′ Σίλβα, 89′ Ενκουνκού, 90′ Νοβόα Ράμος

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Βόλφσμπουργκ 2-2

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ντιαμπί ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο αστόχησε. Στο 17′, ο Χλόζεκ συνεργάστηκε με τον… μοιραίο έως εκείνο το σημείο και εκείνος σκόραρε ανοίγοντας το σκορ. Έντεκα λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση από τους φιλοξενούμενους, χάρη σε ένα αυτογκόλ του Άντριχ. Στο 53′, ο Άρνολντ ανέτρεψε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι. Στο 76′ ο Φριμπόνγκ ισοφάρισε, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

ΓΚΟΛ: 17′ Ντιαμπί / 28′ Άντρικ (αυτογκόλ)