Άνετη και ωραία η Βαλένθια

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούσο πέρασε εύκολα με από την έδρα της Σπόρτινγκ Χιχόν και πήρε την πρόκριση για τους “16” του Copa Del Rey, πετυχαίνοντας τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Η Βαλένθια πήρε την πρόκριση για τις “16” καλύτερες ομάδες του Copa Del Rey, με εντυπωσιακή εμφάνιση και νίκη με στην έδρα της Σπόρτινγκ Χιχόν. Η ομάδα του Γκατούσο ήταν καταιγιστική από το πρώτο μέρος, όταν και σημείωσε τρία γκολ σε 29′ λεπτά, για να μπει στο δεύτερο μέρος το κερασάκι στη τούρτα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι η Βαλένθια και άνοιξε το σκορ μόλις στο 10′, με τον Καβάνι να εκμεταλλεύεται τη λάθος αντίδρασης της άμυνας και με σουτ εντός περιοχής να ανοίγει το σκορ. Έντεκα λεπτά αργότερα, ο Αλμέιδα σέντραρε από τα δεξιά και βρήκε τον Κλάιφερτ εντός περιοχής, ο οποίος δε δυσκολεύτηκε από κοντινή απόσταση να κάνει δύο τέρματα της ομάδας του Γκατούσο, η οποία όμως δε σταμάτησε εκεί. Στο 39′ πέτυχε και τρίτο γκολ, με τον Καβάνι να σκοράρει ξανά, αφού εκμεταλλεύτηκε την ωραία σέντρα του Λίνο και νίκησε από κοντινή απόσταση τον Μαρίνο.

Στην επανάληψη ο Λίνο έχασε σημαντική ευκαιρία στο 51′, όταν μετά από ανέβασμα από τα αριστερά πάτησε περιοχή, αλλά νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, για να σκοράρει εν τέλει στο 64′. Μετά την εξαιρετική κάθετη του Ντούρο βγήκε τετ-α-τετ και δε δυσκολεύτηκε να πετύχει το 4:0. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της τιμής, όμως το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς άλλες μεγάλες στιγμές και την ομάδα του Γκατούσο να παίρνει την πρόκριση.

ΓΚΟΛ: 10′, 39′ Καβάνι, 21′ Κλάιφερτ, 64′ Λίνο.//