Άνετη επικράτηση για την Κολωνία

Ιδανική πρεμιέρα για τους ”τράγους”, που νίκησαν εύκολα την Σάλκε με σκορ 3-1, με τους “Βασιλικούς Μπλε” να αγωνίζονται με 10 ποδοσφαιριστές από το 35′, μετά την απευθείας κόκκινη κάρτα που αντίκρυσε ο Ντρέξλερ.

Ακόμη πιο εύκολα από ότι μαρτυρά το τελικό 3-1, επικράτησε στην πρεμιέρα της Μπουντεσλίγκα για τη σεζόν 2022-23 η Κολωνία επί της Σάλκε, καθώς η αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα του Ντρέξλερ, για ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα στο 35ο λεπτό, άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα.
Η Σάλκε είδε το γκολ του Μαρτίνεζ μόλις στο 10ο λεπτό να ακυρώνεται ως οφσάιντ μετά τη χρήση του VAR. Από εκεί και πέρα η Κολωνία είχε το πάνω χέρι στο ματς ακόμα και πριν την αποβολή, παρότι δεν κατάφερε να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο. Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όμως, και συγκεκριμένα στο 49′, κέρδισε ένα κόρνερ από το οποίο ο Γιόνας Χέκτορ βρήκε τον Λούκα Κίλιαν για το 1-0. Στο 63ο λεπτό και μετά από μια  φάση διαρκείας στην περιοχή της Σάλκε ο Φλοριάν Κάινζ σκόραρε για το 2-0.
Οι ”Bασιλικοί Mπλε” μείωσαν προσωρινά στο 75′ μετά από κεφαλιά του Μπούτλερ για να έρθει ο Λιουμπισιτς για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 με κεφαλιά στο 85′.
Χαρακτηριστικό της άνεσης της επικράτησης είναι το γεγονός ότι γηπεδούχος Κολωνία είχε 30(!) τελικές και 73% κατοχή.