Άνετες… τριάρες για Μπασακσεχίρ και Φιορεντίνα

Τόσο η τουρκική ομάδα, όσο και οι “βιόλα”, κατάφεραν να επιβληθούν άνετα με 3-1 κόντρα στη Χαρτς και 3-0 στην RFS αντίστοιχα για την έκτη και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Europa Conference League.

Εύκολες νίκες πανηγύρισαν Μπασακσεχίρ και Φιορεντίνα κόντρα σε Χαρτς και RFS αντίστοιχα, με τους Τούρκους να κατακτούν την πρωτιά του ομίλου και έτσι το απευθείας εισιτήριο για τη φάση των “16” του Conference League, ενώ οι “Βιόλα” έμειναν ισόβαθμοι στους 13 βαθμούς και στη δεύτερη θέση του ομίλου. Αυτό σημαίνει πως θα αγωνιστούν στα πλέι-οφ εισόδου για τους “16”, αφού υστερούν στα γκολ σε σχέση με την “Μπασάκ”.

Μπασακσεχίρ – Χαρτς 3-1

Στο “Fatih Terim Stadium”, η Μπασακσεχίρ “καθάρισε” την πρωτιά από το πρώτο μέρος, καθώς προηγήθηκε νωρίς με τον Ενταγισιμιγέ να σκοράρει μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης. Λίγο μετά τη συμπλήσωση μισής ώρας αγώνα, ο Γκιουρλέρ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, διπλασιάζοντας τα τέρματα των Τούρκων. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι Τούρκοι μπήκαν εξίσου δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού και στο 65′ ο Οζκάν με εξαιρετική ενέργεια, κατάφερε να διαμορφώσει το 3-0. Η Χαρτς είπε την… τελευταία της λέξη στις καθυστερήσεις του αγώνα, πετυχαίνοντας το γκολ της… τιμής με τον Άτκινσον.

ΓΚΟΛ: 4′ Ενταγισιμιγέ, 33′ Γκιουρλέρ, 65′ Οζκάν / 90′ Άτκινσον

RFS – Φιορεντίνα 0-3

Στη Λετονία, η Φιορεντίνα έκανε… παρέλαση στο πρώτο ημίχρονο και “καθάρισε” από νωρίς επίσης την υπόθεση νίκη. Αρχικά, μόλις στο 7ο λεπτό, ο Μπαράκ άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης και ο Καμπράλ έκανε το 2-0 λίγο πριν τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Σε αυτές, ο Σαπονάρα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων και κατάφερε να θέσει τα “θεμέλια” μιας άνετης νίκης. Οι δυο ομάδες δεν ήταν απειλητικές στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι οι “Βιόλα” επικράτησαν με 3-0 στην έδρα της RFS, κατακτώντας όμως έτσι τη δεύτερη θέση του πρώτου ομίλου και παράλληλα την είσοδό τους στα πλέι-οφ για τη φάση των “16” του Europa Conference League.

ΓΚΟΛ: 7′ Μπακάρ, 45′ Καμπράλ, 45+2′ Σαπονάρα