Ανατροπή πρόκρισης ο Πανσερραϊκός | Στον έξτρα χρόνο η Αναγέννηση Καρδίτσας

Ο θεσμός των… εκπλήξεων, συνεχίστηκε την Τετάρτη (5/10), με τέσσερις αναμετρήσεις, που βρέθηκαν στο προσκήνιο, ενώ οι τρεις εξ αυτών, δεν κρίθηκαν στην κανονική διάρκεια και χρειάστηκε η διαδικασία της παράτασης.

Το Αιγάλεω υποδέχθηκε τον Πανσερραϊκό στο “Σταύρος Μαυροθαλασσίτης”, για την τρίτη φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Το “Σίτι” βρισκόταν… αγκαλιά με την πρόκριση, ωστόσο η ομάδα των Σερρών είχε διαφορετική άποψη. Το Αιγάλεω άνοιξε το σκορ με γκολ του Μπαστιάνου, στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης και κρατούσε τα ηνία του αγώνα και της πρόκρισης έως το 90+5′, όπου ο Πανσερραϊκός έστειλε το παιχνίδι στην παράταση χάρη σε γκολ του Σαΐντ. Στην παράταση, η ομάδα των Σερρών έφτασε στην ανατροπή στο 106ο λεπτό, με γκολ του Κανίς και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Στο δεύτερο παιχνίδι, ο Αστέρας Σταυρού δέχθηκε τρία γκολ από τον Αλμωπό Αριδαίας και αποκλείστηκε από το θεσμό του Κυπέλλου. Το σκορ “άνοιξε” για τους φιλοξενούμενους ο Γιακούδης στο 4′, το 2-0, έκανε ο Παπαδόπουλος στο 24′, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κολλαράς στο 62′.

Από κει και πέρα, τα παιχνίδια Διαγόρας – Απόλλων Πόντου και Μακεδονικός – Αναγέννηση Καρδίτσας δεν αρκέστηκαν εξίσου στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης. Η ομάδα της Καρδίτσας βρήκε το γκολ πρόκρισης στο 117′, χάρη στον Μπάλλα και δεν χρειάστηκε να μπει στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, ενώ το άλλο ζευγάρι κλήθηκε να λύσει τις διαφορές του στη… ρωσική ρουλέτα. Εκεί, ο Απόλλων Πόντου επικράτησε με 4-2 και πήρε την πρόκριση.

Τετάρτη (5/10)

Μακεδονικός – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1 (117′ Μπάλλας)

Αιγάλεω – Πανσερραϊκός 1-2 (35′ Μπαστιάνος / 90+5′ Σαΐντ, 106′ Κανίς)

Διαγόρας – Απόλλων Πόντου 0-0, 2-4 στα πέναλτι

Αστέρας Σταυρού – Αλμωπός Αριδαίας 0 – 3 (4′ Γιουκούδης, 24′ Παπαδόπουλος, 62′ Κολλαράς)