Ανατροπή με “δόση” Σπόραρ για Σλοβενία | Έσωσε την παρτίδα στο 92′ η Β. Ιρλανδία

Η Νορβηγία του Έρλινγκ Χάαλαντ, γνώρισε την πρώτη της ήττα στη διοργάνωση με 2-1, με τον επιθετικό του Παναθηναϊκού, να συμβάλλει τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του. Τα… πάνω κάτω, έφεραν οι “πράσινοι” στο παιχνίδι κόντρα στο Κόσοβο, σκοράροντας στο 92′ και κάνοντας το 2-1 και την ανατροπή για το πρώτο τους τρίποντο στο Nations League, στέλνοντας την Κύπρο στην τέταρτη κατηγορία.

Σλοβενία-Νορβηγία

Η Νορβηγία μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας από νωρίς να περάσει μπροστά στο σκορ. Στο 11ο λεπτό, οι “φιλοξενούμενοι” βρήκαν δίχτυα, όμως το τέρμα του Όστιγκαρντ, ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στη συνέχεια, οι Σλοβένοι δεν έβγαλαν αντίδραση, με τη Νορβηγία να είναι κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο. Στο 24ο λεπτό, Οι Σκανδιναβοί έχασαν τεράστια ευκαιρία, με τον Όστιγκαρντ, να πιάνει μια εξαιρετική κεφαλιά, με τον Σλοβένο πορτιέρε να αποκρούει.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, οι “φιλοξενούμενοι” απείλησαν και έψαξαν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα με τον Χάαλαντ, αλλά και τον Όστιγκαρντ, χωρίς όμως οι προσπάθειές τους να αποδίδουν καρπούς.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο. Ο Έρλιγνκ Χάαλαντ δύο λεπτά μετά την έναρξη του, ήταν αυτός που σκόραρε και έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα. Ο ρυθμός της Νορβηγίας έπεσε μετά την επίτευξη του γκολ, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Σλοβενία, η οποία με ασίστ Σέσκο και σκόρερ τον Σπόραρ, έκανε το 1-1, ενώ περίπου 10 λεπτά αργότερα η Σλοβενία γύρισε το παιχνίδι… τούμπα με τον Σέσκο ο οποίος σούταρε από μακριά γράφοντας το 2-1.

Βόρεια Ιρλανδία-Κόσοβο

Το Κόσοβο ήταν η ομάδα που κατάφερε να απειλήσει πρώτη, με τον Μουσλίγια, να κάνει το σουτ και τον Φάρελ να αποκρούει. Στη συνέχεια, ήταν η ευκαιρία της Βόρειας Ιρλανδίας, μετά από εξαιρετικό σουτ του Τσαρλς που απέκρουσε ο Κοσοβάρος πορτιέρε. Το πρώτο μέρος έληξε με τις δύο ομάδες να παραμένουν στο… μηδέν, χωρίς να καταφέρνουν να μετουσιώσουν τις φάσεις του σε γκολ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το Κόσοβο σκόραρε και πήρε το προβάδισμα. Με ένα φανταστικό μακρινό σουτ, ο Μουρίτσι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 υπέρ της ομάδας του. Στο 83ο όμως, η Βόρεια Ιρλανδία με τον Γουάιτ, σκόραρε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ενώ λίγο στην εκπνοή του παιχνιδιού, ο Μαγκένις έκανε την απόλυτη ανατροπή και σκόραρε για το τελικό 2-1 και έστειλε την Κύπρο στην τέταρτη κατηγορία.