Ανατροπή και νίκη για την Μακάμπι Χάιφα πριν τον Παναθηναϊκό

Τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα του Ισραήλ πέτυχε η προσεχής αντίπαλος των “πρασίνων”, επικρατώντας με 3-2 στην έδρα της Μακάμπι Νετάνια.

Λίγα 24ωρα πριν υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League, η Μακάμπι Χάιφα πανηγύρισε τη νίκη στην έδρα της Μακάμπι Νετάνια με το εμφατικό 3-2 μετά από ένα συναρπαστικό ματς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με γκολ του Ζλατάνοβιτς, όμως το σύνολο του Μεσάι Ντέγκο αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε στο 25′ με εύστοχο πέναλτι του Τσέρι. Η Μακάμπι Νετάνια μπήκε σε θέση “ισχύος” ξανά στο 37′ με τέρμα που πέτυχε ο Τσιρίνο, όμως λίγο πριν την ανάπαυλα, οι φιλοενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν με τον Πιερό. Το γκολ της νίκης για την προσεχή αντίπαλο του “τριφυλλιού”, σημείωσε ο Πιερό ξανά στο 62ο λεπτό.

Η ενδεκάδα που παρέταξε ο Μεσάι Ντέγκο: Καϊούφ, Κορνούντ, Γκόλντμπεργκ, Σεκ, Σούντγκρεν, Σο (74΄ Τζαμπέρ), Τσέρι (84΄ Ρεφαέλοφ), Μοχάμεντ, Σουράνοφ (74΄ Ντέιβιντ), Πιερό, Καλαϊλί (84΄ Καντίλ).//Γ.