Ανατροπή… Ευρώπης η Λιλ

Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, επικράτησε με 2:1 της Μπρεστ στο “Πιέρ Μορουά” και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της Ligue 1, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν να… κινδυνεύουν.

Η Μπρεστ άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, με τον Τιάγκο Τζαλό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα μετά από εκτέλεση κόρνερ. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν άμεση αντίδραση, με τη μοναδική κλασική ευκαιρία της στο πρώτο μέρος να σπαταλάται από τον Ντέιβιντ.

Η Λιλ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 60ο λεπτό, με τον Ντιακιτέ να πηδά ψηλότερα από όλους τους αμυντικούς και να σκοράρει με δυνατή κεφαλιά, μετά από σέντρα του Ζέγκροβα. Στο 68′, ο Καμπελά επιχείρησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως ο Μπιζό έκανε μια δύσκολη απόκρουση. Στο 80, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή, με τον Γκόμες να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Αλεσάντρο να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά.//

ΓΚΟΛ: 50′ Ντιακιτέ, 80′ Αλεξσάντρο / 8′ Ντζαλό (αυτ.)

Λιλ (Πάουλο Φονσέκα): Σεβαλιέ, Αλεξσάντρο, Ντζαλό, Ντιακιτέ, Γουεά, Γκόμες, Αντρέ, Μπάμπα, Ζεγκρόβα, Καμπελά, Ντέιβιντ

Μπρεστ (Έρικ Ρόι): Μπιζότ, Ντάρι, Μπρασιέ, Λαλά, Λόκο, Μελού, Καμαρά, Μαγκνέτι, Αρκόντε, Λε Ντουαρόν, Λεμαρεσάλ