Άλωσε την Ανδαλουσία η Θέλτα

Σπουδαίο τρίποντο για την ομάδα της Γαλικίας, που επικράτησε εκτός έδρας με 4:3 της Μπέτις και ξέφυγε στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής του Σαββάτου (4/2) στη La Liga έκλεισε με την σπουδαία νίκη της Θέλτα με 4:3 στην έδρα της Μπέτις. Τρίποντο… σωτηρίας για τους “γαλάζους”, χαμένη ευκαιρία να πλησιάσουν τετράδα οι Ανδαλουσιανοί.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Λάρσεν στο 6′, αλλά οι γηπεδούχοι με γκολ των Χουάνμι στο 9′ και Κανάλες στο 23′ γύρισαν γρήγορα το παιχνίδι. Στο 42′ ο Βέιγκα έκανε το 2:2 και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στην ανάπαυλα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εξίσου εντυπωσιακό. Ο Βέιγκα σκόραρε ξανά στο 56′, ο Άιντο στο 69′ και η ομάδα του Κάρλος Καρβαχάλ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Το μόνο που κατάφεραν οι “μπέτικος” ήταν να μειώσουν με τον Φεκίρ στο 84′ σε 4:3, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος. Στις καθυστερήσεις του αγώνα τα αίματα… άναψαν, αφού οι δύο ομάδες δέχτηκαν από δύο κίτρινες και κόκκινες κάρτες!

Μπέτις: Εκτός έδρας με Αλμερία (11/2).
Θέλτα: Εντός έδρας με Ατλέτικο Μαδρίτης (12/2).//