Ακάθεκτη η Γεωργία, πήρε το βαθμό το Γιβραλτάρ

Η ομάδα του
Σανιόλ συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις επικρατώντας με 3-0 της Βόρειας Μακεδονίας και έτσι παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου, ενώ το βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Βουλγαρία και Γιβραλτάρ.

Η Γεωργία δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Βόρεια Μακεδονία και επιβλήθηκε με 3-0 χάρη σε γκολ που πέτυχαν οι Ζιβζιβάτζε στο 52′, Κβαρατσχέλια στο 62 και Κιτεϊσβίλι στο 84′. Με αυτή τη νίκη, το συγκρότημα του Ουίλι Σανιόλ έκανε το 3/3 και βρίσκεται στην κορυφή του τέταρτου ομίλου στην τρίτη κατηγορία του Nations League.

Βόρεια Μακεδονία: Ντιμιτριέφσκι, Βελκόφσκι, Μούσλιου, Αλιόσκι, Ασκόφσκι, Τσουρλίνοφ, Μπάρντι, Σπιρόφσκι, Τραϊκόφσκι, Ριστόφσκι, Ελμάς.

Γεωργία: Μαμαρντασβίλι, Τσιταϊσβίλι, Κοτσολάβα, Κάσια, Κβιρκβέλια, Κακαμπάτζε, Αμπουρτζάνια, Κβεκβεσκίρι, Νταβιτασβίλι, Κβαρατσχέλια, Ζιβζιβάτζε.

Στο έτερο παιχνίδι του ομίλου, Γιβραλτάρ και Βουλγαρία μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν πολύτιμο έδαφος στη διεκδίκηση της ανόδου στον τέταρτο όμιλο της τρίτης κατηγορίας. Το ματς ολοκληρώθηκε στο 1-1, καθώς οι Βούλγαροι προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με γκολ του Μίντσεφ, ωστόσο το Γιβραλτάρ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Γουόκερ στο 61′ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Γιβραλτάρ: Κόλινγκ, Γουάιζμαν, Τσιπολίνα, Λόπες, Ολιβέρο, Βαλαρίνο, Τορίλα, Άνσλεϊ, Μπρίτο, Γουόκερ, Κασκιάρο.

Βουλγαρία: Βούτσοφ, Γιορντάνοφ, Χρίστοφ, Τσορμπαντζίσκι, Ποπόφ, Μίντσεφ, Κράστεφ, Κράεφ, Μιλάνοφ, Στεφάνοφ, Ι. Μίντσεφ.

Η Βαθμολογία του ομίλου

1. Γεωργία 9
2. Βόρεια Μακεδονία 4
3. Βουλγαρία 2
4. Γιβραλτάρ 1

Στο μοναδικό παιχνίδι της τέταρτης κατηγορίας του Nations League, η Εσθονία πανηγύρισε σημαντική νίκη με 2-1 στην έδρα της Μάλτας χάρη σε γκολ που πέτυχαν οι Βασίλιεφ και Άνιερ, με τον τελευταίο να σκοράρει στις καθυστερήσεις του αγώνα και να σκορπάει “χαμόγελα” στους φιλοξενούμενους. Το σκορ είχε ισοφαρίσει με αυτογκόλ ο Κάιν στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης.