Αήττητο… τέλος για την Πάφο

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής στο ντέρμπι κορυφής της 14ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος, επικρατώντας της -μέχρι σήμερα- πρωτοπόρου με 2:1 στο “Στέλιος Κυριακίδης”.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς βρίσκεται μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα, αλλάζοντας τις “ισορροπίες”. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ματέο Σούσιτς, ο οποίος “χτύπησε” δις σε στατικές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, χαρίζοντας… τεράστιο προβάδισμα στην ομάδα του για να φτάσει στην όγδοη σερί νίκη της. Η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπάιριτς.

Και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες. Για την Πάφο αποβλήθηκε στο 59′ με δεύτερη κίτρινη ο Κανέ, ενώ για τον ΑΠΟΕΛ πήρε την… άγουσα για τα αποδυτήρια ο Κρέσπο με απευθείας κόκκινη στο 72′.//