Άγιος… Μπακασέτας μοίρασε ασίστ στη νίκη της Τραμπζονσπόρ

Σε ένα παιχνίδι με πολλή ένταση, η ομάδα της Τραπεζούντας κατάφερε να φτάσει στη νίκη (2:0) επί της πρωτοπόρου Φενερμπαχτσέ και ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. “Δημιουργός” του πρώτου γκολ ο Έλληνας μεσοεπιθετικός με… μαγική σέντρα.

Η επανέναρξη του τουρκικού πρωταθλήματος μετά το Μουντιάλ επεφύλασσε μια “έκπληξη” στην ομάδα της Κωνσταντινούπολης, καθώς η πρωταθλήτρια Τραμπζονσπόρ την… υπέταξε και έδωσε την ευκαιρία στη Γαλατασαράι να “πατήσει” κορυφή, εφόσον κερδίσει αύριο (25/12, 18:00) την Ιστανμπούλσπορ.

Η αναμέτρηση είχε πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, νεύρα, 10 κίτρινες κάρτες και μία κόκκινη για τη Φενερμπαχτσέ. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι, όμως δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους με γκολ, ενώ αντιθέτως η “Τράμπζο” που πήρε τα ηνία στο δεύτερο μέρος, εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό πλεονέκτημα, το κατάφεραν.

Στο 61ο λεπτό ο Τάσος Μπακασέτας έβγαλε “τρομερή” μπαλιά στον Μάξι Γκόμες, ο οποίος με ωραίο κοντινό τελείωμα νίκησε τον Μπαγιντίρ. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν στη συνέχεια και στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων η Τραμπζονσπόρ πέτυχε και δεύτερο γκολ, με δυνατό σουτ του Τρεζεγκέ.//