Αγχώθηκε αλλά προκρίθηκε στα ημιτελικά η Λυών

Οι “λιονέ”, αν και… λούστηκαν από κρύο ιδρώτα, κατάφεραν να εξασφαλίσουν την πρόκριση στους “4” του Κυπέλλου Γαλλίας, επικρατώντας με 2:1 της Γκρενόμπλ.

Δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά για τη Λυών, προκειμένου να εξασφαλίσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γαλλίας. Η ομάδα του Λοράν Μπλαν προηγήθηκε στο 24ο λεπτό με τον Μπαρκολά, ενώ στο 38′ διπλασίασε τα τέρματά της, χάρη στον Τζεφίνιο. Στο δεύτερο μέρος, η Γκρενόμπλ δεν τον έβαλε κάτω και μείωσε στο σκορ στο 74′, με γκολ του Σμπάι, αγχώνοντας τη Λυών για πιθανή παράταση στην αναμέτρηση.

Έτσι, η Λυών προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλο Γαλλίας, ελπίζοντας να φτάσει όσο πιο μακριά γίνεται και ενδεχομένως να διεκδικήσει το τρόπαιο. Τα άλλα ζευγάρια των προημιτελικών είναι Μαρσέιγ – Ανεσί, Τουλούζ – Ροντέ και Ναντ – Λανς.//