Αγχώθηκε αλλά πήρε δίκαιη νίκη η Οσασούνα

Η ομάδα του Αραθάτε επικράτησε με 2-1 της Ράγιο Βαγιεκάνο, σε μια αναμέτρηση που είχε την υπεροχή και τις καλύτερες φάσεις, αλλά δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα για να πάρει το τρίποντο.

Η Οσασούνα νίκησε με 2-1 τη Ράγιο Βαγιεκάνο στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της La Liga. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τις σημαντικότερες ευκαιρίες στο ματς και ήλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Εκεί που δεν ήταν καθόλου συγκεντρωμένοι όμως, ήταν η τελική προσπάθεια, ώστε να απλουστεύσουν περισσότερο το έργο τους.

Η ομάδα του Αραθάτε προηγήθηκε στο 55′ με τον Μπράσανατς να κάνει μια εξαιρετική ενέργεια στην αριστερή πλευρά της περιοχής και να γυρίζει στον αμαρκάριστο Αϊμάρ, ο οποίος νίκησε με δεξί πλασέ τον Ντιμιτριέβσκι. 19 λεπτά αργότερα όμως, ήρθε η ισοφάριση με τον Λεζέν να εκτελεί απευθείας φάουλ και τον Ερέρα να κάνει λανθασμένη εκτίμηση και να δέχεται ένα σχετικά εύκολο γκολ, για το 1-1. Εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα καταλήξει στην ισοπαλία η Οσασούνα πέτυχε δεύτερο γκολ στο 90′, με δύο από τις αλλαγές του προπονητή της να συνεργάζονται και τον Ρούμπεν Γκαρθία να γέρνει την πλάστιγγα στην ομάδα του.

Στους 9 βαθμούς και τη τέταρτη θέση ανέβηκε η Οσασούνα, με την πρώτη της ισοπαλία στη σεζόν, στους 4 παρέμεινε η Ράγιο Βαγιεκάνο.

Η Οσασούνα ήταν αυτή που μπήκε ορμητικά στην αναμέτρηση κερδίζοντας κόρνερ μόλις στο πρώτο λεπτό και απειλώντας με τον Μπούντιμιρ. Στο 15′ προσπάθησε να βγει επικίνδυνα μπροστά η Ράγιο, με τον Ερέρα να προλαβαίνει τελευταία στιγμή τον Τρέχο και να μπλοκάρει. Οι γηπεδούχοι έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες σε διάστημα τριών λεπτών, αρχικά με τον Αϊμάρ που απέκρουσε ο Ντιμιτριέβσκι και στη συνέχεια με τον Άβιλα, όταν ο Κατένα σταμάτησε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

Ο τερματοφύλακας της Ράγιο συνέχισε τις καίριες επεμβάσεις, σταματώντας τον Μπούντιμιρ σε τετ-α-τετ στο 29′. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης μέχρι το ημίχρονο, με τη Ράγιο να κρατάει μεν συμπαγή την άμυνά της, αλλά να μην καταφέρνει να απειλήσει την εστία του Ερέρα.

Στην επανάληψη ο προπονητής της Ράγιο επέλεξε να ανεβάσει λίγο πιο ψηλά τις γραμμές του, θέλοντας να δημιουργήσει τελικές προσπάθειες, όμως το πλήρωσε στο 55′. Η χρυσή αλλαγή του Αραθάτε με τον Μπράσανατς, ο οποίος είχε περάσει δύο λεπτά πριν στον αγώνα, σέρβιρε στον Αϊμάρ για το 1-0. Στο 60′ η Ράγιο ζήτησε πέναλτι, με τον διαιτητή να το εξετάζει και στο VAR και να υποστηρίζει πως δεν υπάρχει παράβαση στο μαρκάρισμα του Ουνάι Γκαρθία πάνω στον Άλβαρο.

Στο 76′, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Λεζέν να εκτελεί φάουλ από πλάγια θέση, τον Ερέρα να κάνει πολύ λανθασμένη εκτίμηση της φάσης και να δέχεται ένα σχετικά εύκολα γκολ. Η Οσασούνα δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και οι δύο αλλαγές του Αραθάτε συνεργάστηκαν στο 90′ για να δώσουν τη νίκη στην ομάδα του. Εξαιρετική ενέργεια του Αμπντέ για τον Ρούμπεν Γκαρθία που από ευνοϊκή θέση δεν αστόχησε για να δώσει ένα δίκαιο τρίποντο στην ομάδα του.

Γκολ:Λεζέν 76′, Ρ.Γκαρθία 90′ / Αϊμάρ 55′

Κίτρινες: Κρουζ 41′, Ου.Γκαρσία 83′ / Σις 49′, Α.Γκαρσία 60′.

Οσασούνα (Χαγκόμπα Αραθάτε): Ερέρα, Βιδάλ, Γκαρθία Ου., Γκαρθία Ντ., Κρουζ, Γκόμες, Τορό (Μπράσανατς 53′), Μονκαγιόλα (Eζ Αμπντέ 82′), Αϊμάρ, Μπούντιμιρ, Άβιλα (Γκαρθία Ρ. 72′).

Ράγιο Βαγιεκάνο (Άντονι Ιραόλα): Ντιμιτριέβσκι, Μπαλιού, Λεζέν, Κατένα, Φραν Γκαρθία, Άλβαρο Γκαρθία, Σις, Βαλεντίν (Κομεσάνα 72′), Σάντσεθ (Παλαθόν 46′), Καμέγιο (Φαλκάο 82′), Τρέχο.