ΑΕΚ Β’ τεσσάρων αστέρων στην Κρήτη!

Η “Ένωση” κατάφερε να βάλει τέλος στα αρνητικά της αποτελέσματα, καθώς επικράτησε με 4:0 του Ηροδότου στο γήπεδο της Νέας Αλικαρνασσού, για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής στην Super League 2.

Στο Δημοτικό Στάδιο Νέας Αλικαρνασσού, η ΑΕΚ Β‘ κατάφερε να επικρατήσει με 4:0 του Ηροδότου, για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής της Super League 2 και να πάρει την πρώτη της νίκη μέσα στο 2023. Θυμίζουμε πως το εν λόγω παιχνίδι επρόκειτο να διεξαχθεί στις αρχές Ιανουαρίου, αλλά είχε γνωρίσει την αναβολή, επειδή η κρητική ομάδα ταλαιπωρούνταν από μαζικά κρούσματα γαστρεντερίτιδας.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου ήταν ανώτερη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και είχε την κατοχή της μπάλας, θέλοντας να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό. Μόλις στο 16ο λεπτό, οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ, με τον Μπότο να ανοίγει το σκορ για το 1:0. Πέντε λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα με τον Χριστόπουλο και εν συνεχεία διατήρησαν το προβάδισμά τους, κλείνοντας το ημίχρονο με το 2:0 υπέρ τους. Στο δεύτερο μέρος, η “Ένωση” συνέχισε να έχει την υπεροχή και διεύρυνε κι άλλο το σκορ, με τον Παρρά να διαμορφώνει το 3:0 στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ δεν έριξε την απόδοσή της και στο 70′ έφτασε στο 4:0, το οποίο διαμόρφωσε ο Χριστόπουλος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση. Το σκορ δεν άλλαξε εκ νέου και έτσι η “Ένωση” πήρε την πρώτη της νίκη μετά τον περασμένο Δεκέμβριο (3:0 επί της Προοδευτικής).//

ΓΚΟΛ: 16′ Μπότος, 21′, 75′ Χριστόπουλος, 60′ Παρράς,
Κίτρινες: 54′ Δημητρίου
Κόκκινη:-

Ηρόδοτος (Φυντάνης): Γκόλοβιτς, Γρηγορόπουλος, Ντουμπιά, Πιτσόλης (53′ Χαλκιαδάκης), Τζούνιορ Ελό, Λεβιτσάνιν, Μασάδο, Μπακουτσής (53′ Ματσούκας), Ντότης (77′ Πλιάτσικας), Φράτροβιτς, Μάρκοβιτς.

ΑΕΚ Β (Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Ντάικο (68′ Τζούντα Γκαρσία), Λατσι, Γεωργέας (68′ Χατζηριάκος), Δημητρίου, Γερολεμου, Πανεράς, Ζίνι, Μπότος (46′ Παρράς), Απ. Χριστόπουλος.

Ηρόδοτος: Εκτός έδρας με Απόλλων Σμύρνης (2/4)
ΑΕΚ: Εκτός έδρας με Ηλιούπολη (1/4)