Αδίκησε τον εαυτό της…

Παρόλο που είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, η ΑΕΚ σπατάλησε αρκετές φάσεις και τελικά έμεινε στο 1-1 με τον Άγιαξ στην “OPAP Arena”, παραμένοντας όμως στην κορυφή του ομίλου, μετά την ισοπαλία στο Μαρσέιγ – Μπράιτον.

Με στόχο να πιέσει τον Άγιαξ, μπήκε η ΑΕΚ στο παιχνίδι, με την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα να θέλει να επιβάλει τον δικό της ρυθμό και να χαλάσει το παιχνίδι των Ολλανδών. Η πρώτη τελική στο ματς, έγινε στο 10′ με τον Αραούχο να δοκιμάζει το πόδι του έξω από την περιοχή, με τον Γκόρτερ να μπλοκάρει. Δύο λεπτά αργότερα, ο Αίαντας έχασε μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Φορμπς, απέφυγε πολύ ωραία τον Βίντα, βρέθηκε απέναντι από τον Στάνκοβιτς, με τον τερματοφύλακα την ΑΕΚ να κρατάει το μηδέν σε δύο χρόνους. Στο 20′ οι Ολλανδοί απείλησαν ξανά. Ο Μπρόμπεϊ μπήκε στην περιοχή και εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, όμως ο Στάνκοβιτς τον σταμάτησε. Ο Αίαντας χτυπούσε στην κόντρα διαρκώς. Σε μία τέτοια, ο Μπέρχβαϊν ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Πινέδα, με τον Γιογκ να δίνει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και με ωραίο σουτ έκανε το 1-0. Η ΑΕΚ πήρε ξανά μέτρα στο γήπεδο, ψάχνοντας την ισοφάριση. Στο 35′ ο Πινέδα με τρομερή ενέργεια σούταρε μέσα από την περιοχή. Ο Γκόρτερ με δυσκολία απομάκρυνε, με την μπάλα να φτάνει στον Σιντιμπέ, ο οποίος σούταρε εκτός εστίας. Στο 39′ ο Χατζισαφί έβγαλε μία γλυκιά σέντρα, αλλά ο Πόνσε δεν μπόρεσε να πιάσει σωστά την κεφαλιά. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει φρενήρη ρυθμό. Στο 41′ ο Άγιαξ βρέθηκε στην επίθεση, ο Μπέρχβαϊν εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, με τον Στάνκοβιτς να μπλοκάρει. Την επέμβαση του αγώνα, έκανε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ στο 44′. O Μπέρχαουζ σημάδεψε την αριστερή γωνία του Αυστριακού, ο οποίος με το ένα χέρι έδιωξε την μπάλα. Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους ήρθε από την ΑΕΚ. Ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε χαμηλά το κόρνερ και πήρε πάσα από τον Χατζισαφί. Ο Σέρβος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Βίντα με ωραία κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

H στιγμή του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μπέρχβαϊν μπήκε μέσα στην περιοχή. Ο Ορμπελίν Πινέδα τον ανέτρεψε, με τον Ολλανδό να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι για το 1-0 του Αίαντα (Intime Sports)

Με ορμή μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ και μόλις στο 48′ δημιούργησε τελική προσπάθεια με τον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος δοκίμασε σέντρα – σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Γκόρτερ. H “Ένωση” είχε τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι. Ο Άγιαξ, γινόταν επικίνδυνος μόνο στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές,  Μπέρχαουζ σούταρε εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία. Στο 66′ ο “Δικέφαλος” είχε καλή στιγμή. Ο Γκατσίνοβιτς μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, αλλά ο Γκόρτερ έπεσε στη γωνιά του και απομάκρυνε. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Άγιαξ βγήκε μπροστά με τον Μπέρχαους, με τον Στάνκοβιτς να μαζεύει την μπάλα με διπλή προσπάθεια. Βάσει της εικόνας του αγώνα, η “Ένωση” πήρε αυτό που άξιζε από το παιχνίδι. Ο Άμραμπατ έβγαλε από τα δεξιά μία τρομερή σέντρα. Ο Βίντα μόνος του στην καρδιά της άμυνας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας για το 1-1. Η ομάδα του Ματίας Αλμείδα, είχε κλείσει τον Άγιαξ και τρία λεπτά αργότερα έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 2-1, με τον Μάνταλο να πλασάρει εκτός εστίας. Στο 82′ ο Τέιλορ δοκίμασε να κερδίσει τον Στάνκοβιτς, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να πέφτει στην γωνία του και να απομακρύνει. Στο 90′ η “Ένωση” έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία της στον αγώνα. Ο Γιόνσον βρέθηκε μόνος με τον Γκόρτερ, σε ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ, αλλά δεν μπόρεσε να τον κερδίσει.

ΓΚΟΛ: 74′ Βίντα / 30′ Μπέρχβαϊν (πεν.)
Κίτρινες: 40′ Βίντα, 52′ Πινέδα, 89′ Αραούχο, 90′ Άμραμπατ / 55′ Μπρόμπεϊ, 61′ Σούταλο