2Χ2 η Αναγέννηση Καρδίτσας | Ισοπαλία στη “Λεωφόρο”

Η ομάδα της Θεσσαλίας σκόραρε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και επικράτησε με 2:0 του Ηρακλή Λάρισας στο “Αλκαζάρ”, διπλασιάζοντας τις νίκες της στη Super League 2 (έχει παιχνίδι λιγότερο), ενώ Παναθηναϊκός Β’ και Αλμωπός Αριδαίας μοιράστηκαν από ένα βαθμό (1:1).

Η Αναγέννηση Καρδίτσας ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, παρά την καλή αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων και έχει το απόλυτο των βαθμών. Στο έτερο παιχνίδι, οι “πράσινοι” παραμένουν αήττητοι στο βόρειο όμιλο της δεύτερης τη τάξει κατηγορίας, ενώ η ομάδα της Μακεδονίας πήρε το δεύτερο βαθμός της.

Παναθηναϊκός Β’-Αλμωπός Αριδαίας 1:1

Στο 17′ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ σε αντεπίθεση, στο τέλος της οποίας ο Τσιπούρας, ο οποίος μπήκε στο βασικό σχήμα την τελευταία στιγμή αντί του Πόποβιτς, πλάσαρε εύστοχα τον Χριστογεώργο. Στο 54ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Ταβάρες επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του Αλμωπού και κατέληξε στα δίχτυα.

Παναθηναϊκός Β’ (Αντωνίου): Χριστογεώργος, Σιδεράς, Βουτσάς, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Εμπό, Ταβάρες, Μπιλάλ, Σαρδέλης, Τουρκοχωρίτης, Ηλιάδης.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Ντόκιτς, Παρασκευάς, Σέχου, Μανωλάκης, Γιαλαμούδης, Κέρθι, Έππας, Κολλαράς, Πόποβιτς, Γιουκούδης, Πέττας.

Αναγέννηση Καρδίτσας-Ηρακλής Λάρισας 2:0

Στο 41ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με δυνατό σουτ του Δημόπουλου, ο οποίος… άνοιξε για πρώτη φορά την άμυνα του Ηρακλή Λάρισας, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει εξαιρετικά τους χώρους ως εκείνο το σημείο. Στο 80′, η υπεροχή της Αναγέννησης Καρδίτσας στο δεύτερο μέρος μετουσιώθηκε σε γκολ, καθώς ο Αθανασιάδης “έγραψε” το τελικό 2:0 με κεφαλιά.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Γκέκας, Αναστασόπουλος, Πρίκας, Δημόπουλος, Σκόνδρας, Κοζορώνης, Λαγός, Ριέρα, Βερνάρδος, Τσετάνοφ, Ντόντζου.

Ηρακλής Λάρισας (Διλμπέρης): Κουτζαβασίλης, Γκαλίτσιος, Καψάλης, Γκουγκούδης, Μπαλαμώτης, Αλτάνης, Τασιούλης, Μπάτροβιτς, Συρεγγέλας, Δοδοντσάκης, Λεσάι.