Νίκη με ανατροπή για την Εθνική Νέων

Το πρώτο της τρίποντο και μάλιστα με ανατροπή (2-1), σημείωσε η Εθνική Νέων απέναντι στη Λιθουανία, για την 2η αγωνιστική του 8ου ομίλου της πρώτης προκριματικής φάσης του EURO U19.

Στον αγώνα που διεξήχθη στην Αττάλεια της Τουρκίας, οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιανσόνας στο 12ο λεπτό, μετά την ανατροπή του Αγγελίδη στον σκόρερ.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης, οι παίκτες του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος πίεσαν για την ισοφάριση και τα κατάφεραν στο 47ο λεπτό, όταν ο Κοντονίκος με σουτ από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βοϊτονοβίτσιους. Στο 56′ η Εθνική Ομάδα πέτυχε την ολική ανατροπή, όταν μετά από σέντρα του Γκούμα, ο Τζίμας με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Επόμενος αγώνας για την Εθνική Νέων, την Τρίτη (21/11, 12:00) με την Τουρκία για την και τελευταία αγωνιστική της 1ης προκριματικής φάσης του EURO U19. Σημειώνεται ότι στην Elite Round προκρίνονται οι δύο πρώτοι του κάθε ομίλου, καθώς και ο καλύτερος 3ος απ’ όλους τους ομίλους που είναι συνολικά 13.

Ελλάδα (Αναστάσιος Θέος): Αγγελίδης, Καστίδης, Μουζακίτης (82′ Κοσίδης), Φίλων, Γεωργιάδης, Κωττάς (62′ Κωστούλας), Μουζακίτης, Γκούμας, Γεωργιάδης, Κοντονίκος (62′ Καλοσκάμης), Τζίμας (62′ Κοντούρης), Παπακανέλλος (76′ Κοντορουχάς).

Λιθουανία (Ρέινολντ Μπρέου): Βοϊτινοβίτσιους, Γιάκας, Ρουτκόφσκις, Αουντίνις, Ταμασεβίτσιους (69′ Γιονάϊτις), Σιβίλκα, Μιχέλμπρινκ, Σέτκους (65′ Λιτσκούνας), Μονκέλις (65′ Λάτβις), Βοσίλιους (65′ Γκουντελεβίτσιους), Γιανσόνας.//ΓΓ