Σήκωσε το Κύπελλο με… σούπερ Λαουτάρο

Η Ίντερ πήρε το 9ο Κύπελλο στην ιστορία της, κατακτώντας το για δεύτερη σερί χρονιά, μετά την επικράτησή της με 2:1 στον τελικό, κόντρα στη Φιορεντίνα στο “Ολίμπικο”.

Το δεύτερο συνεχόμενο Κύπελλο και 9ο στην ιστορία της πανηγύρισε η ομάδα του Μιλάνου, μετά την επικράτηση με 2:1 κόντρα στην Φιορεντίνα, στον τελικό που διεξήχθη στην πρωτεύουσα. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Λαουτάρο Μαρτίνες, ο οποίος γύρισε το ματς με δύο προσωπικά του τέρματα.

Οι δύο ομάδες είναι φιναλίστ στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις, καθώς η Κυπελλούχος Ίντερ θα διεκδικήσει το τρόπαιο του Champions League κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι στην Κωνσταντινούπολη, ενώ οι “βιόλα” το Europa Conference League κόντρα στη Γουέστ Χαμ στην Πράγα.

Οι “βιόλα” ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, σκοράροντας από το τρίτο κιόλας λεπτό. Ο Ικονέ έκανε φανταστικό γύρισμα στον Γκονζάλες, με τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1:0. Στη συνέχεια η Ίντερ προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα, με τη Φιορεντίνα να είναι καλά οργανωμένη, χωρίς να επιτρέπει στους “νερατζούρι” να απειλήσουν σημαντικά. Στο 24ο λεπτό, ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάκι. Ο Λαουτάρο έβγαλε τετ-α-τετ τον Τζέκο, με τον Βόσνιο να πλασάρει άουτ. Το πολυπόθητο τέρμα για τους “νερατζούρι” ήρθε στο 29ο λεπτό με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να σκοράρει από θέση βολής. Η Ίντερ συνέχισε δυνατά και στο 37ο λεπτό κατάφερε να φέρει… τούμπα το παιχνίδι. Ο Αργεντίνος τροφοδοτήθηκε από τον Μπαρέλα, πρόλαβε τον Μιλένκοβιτς, κατέβασε και με εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 2:1.

Στο δεύτερο μέρος, η Φιορεντίνα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη, με τον Μπιράγκι να κάνει τη σέντρα, τον Καμπράλ να βρίσκει με το κεφάλι και τον Χαντάνοβιτς να λέει “όχι”. Στο 67ο λεπτό η Ίντερ έβγαλε αντίδραση, με τον Τερατσιάνο να κάνει τρομερή διπλή απόκρουσε στα δυνατά σουτ των Λουκάκου και Ντιμάρκο με τον τελευταίο να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Οι “βιόλα” έβγαλαν ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν σημαντικά τα αντίπαλα καρέ. Πολύ δυνατός ήταν ο ρυθμός στην αναμέτρηση, με τη μπάλα να πηγαίνει… πάνω κάτω. Η Ίντερ έχασε σημαντική στιγμή στο 76ο λεπτό, με τον Λουκάκου να κάνει φανταστική ενέργεια και τον Γκόζενς να μην προλαβαίνει να τελειώσει τη φάση. Η απάντηση της Φιορεντίνα ήταν άμεση, με τον Χαντάνοβιτς να σώσει και πάλι μοναδική ευκαιρία, μετά από σουτ του Γιόβιτς μέσα από την περιοχή. Στα τελευταία λεπτά, η πίεση των “βιόλα” ήταν ασφυκτική, καθώς έψαχναν μανιωδώς το γκολ της ισοφάρισης, προκειμένου να στείλουν το ματς στην παράταση. Ο κίπερ των “νερατζούρι” ήταν εξαιρετικός, προχώρησε σε δύσκολες επεμβάσεις και… κράτησε το προβάδισμα της ομάδας του.

Έτσι, το 2:1 διατηρήθηκε έως το τέλος, με την Ίντερ να σηκώνει στον ουρανό της Ρώμης το τρόπαιο, λίγες ημέρες πριν τον τελικό του Champions League.//Λ.

Γκολ: 3′ Νίκο Γκονζάλες / 29′, 37′ Λαουτάρο Μαρτίνες
Κίτρινες: 54′ Κουάρτα, 90′ Γκονζάλες / 53′ Μπαστόνι

Φιορεντίνα (Βιτσέντζο Ιταλιάνο): Τερατσάνο, Ντοντό (82′ Τέρζιτς), Μιλένκοβιτς, Κουάρτα (70′ Ρανιέρι), Μπιράγκι, Άμραμπατ (70′ Γιόβιτς), Καστροβίλι (60′ Μανδραγόρα), Μποναβεντούρα, Ικονέ (60′ Σκοτίλ), Καμπράλ, Γκονζάλες

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Χαντάνοβιτς, Νταρμιάν, Ατσέρμπι, Μπαστόνι (58′ Ντε Φράι), Ντάμφρις, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου (83′ Γκαλιαρντίνι), Ντιμάρκο (68′ Γκοζένς), Τζέκο (58′ Λουκάκου), Λαουτάρο Μαρτίνες (83′ Κορέα).