Ο Ντι Μαρία έστειλε την Μπενφίκα στην κορυφή

Ο θρυλικός Αργεντινός εξτρέμ σκόραρε σε άλλο ένα μεγάλο ματς, όπως συνηθίζει και χάρισε στην ομάδα της Λισαβόνας τη νίκη με 1-0 επί της Πόρτο. Η τεράστια νίκη ανέβασε τους “αετούς” στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Όταν ψάχνεις γκολ σε μεγάλο ματς… φώναξε τον Άνχελ Ντι Μαρία. Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής ήταν αυτός που κατάφερε να… λύσει τις διαφορές των δύο μεγάλων ομάδων της Πορτογαλίας στο “Estadio Da Luz“. Το τέρμα του στο 68ο λεπτό ήταν αρκετό για να δώσει μια σπουδαία νίκη στην Μπενφίκα, η οποία πλέον ηγείται της Liga Portugal. Οι γηπεδούχοι “λύγισαν” με τεράστια δυσκολία την αντίσταση των “δράκων”, παρά το γεγονός ότι αγωνίζονταν για πάνω από 70 λεπτά με παίκτη λιγότερο.

Οι “αετοί” έφτασαν αισίως τους 18 βαθμούς και απ’ το -1 πήγαν στο +2 σε βάρος της μεγάλης αντιπάλου τους. Βέβαια, στους 16 πόντους βρίσκεται και η Σπόρτινγκ, η οποία καραδοκεί για την πρώτη θέση, μιας και έχει παιχνίδι λιγότερο.//Α.