Έμεινε… ζωντανή με ανατροπή

Παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ από… τα αποδυτήρια, η Πόρτο επικράτησε με 2:1 της Μπενφίκα στο “Ντα Λουζ”, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Liga Portugal. Με αυτόν τον τρόπο, διατηρήθηκε κοντά στην πρωτοπόρο της βαθμολογίας.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 10ο λεπτό, όταν από σέντρα του Αλεξάντερ Μπα, ο Γκονσάλο Ράμος έπιασε μια δυνατή κεφαλιά, με τη μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι, από εκεί να βρίσκει στην πλάτη του Ντιόγκο Κόστα και να καταλήγει στα δίχτυα. Στο 45′, οι “δράκοι” απάντησαν και έφεραν το ματς στα ίσα, μετά από συνεργασία των Πέπε και Ουρίμπε, με τον δεύτερο να τελειώνει υποδειγματικά. Τρία λεπτά αργότερα παραλίγο να… παγώσουν τη Λισαβόνα, όταν ο Γκαλέρνο σκόραρε, αλλά ο VAR ακύρωσε το τέρμα λόγω οφσάιντ. Εν τέλει τα κατάφεραν στις αρχές του δευτέρου μέρους, όταν μία βολίδα περίπου 20 μέτρων, από τον Μεχντί Ταρεμί έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Οδυσσέα Βλαχοδήμου. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να επανέρθουν στο ματς και περιορίστηκαν στην ήττα με 2:1 από τη μεγάλη τους αντίπαλο.

Η Μπενφίκα παραμένει πρώτη με 71 βαθμούς, όμως πλέον βλέπει την Πόρτο στο -7, μιας και έφτασε τους 64. Υπενθυμίζουμε ότι απομένουν επτά αγωνιστικές για το φινάλε του πρωταθλήματος.