Η Πολωνία… λύγισε τη Μαλτέζικη αντίσταση (video)

Παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν για περίπου 40 λεπτά με παίκτη λιγότερο, οι “αετοί” κατάφεραν να πάρουν μια τεράστια νίκη με 2:0 κόντρα στους οικοδεσπότες στο “MFA Centenary Stadium”.

Οι Πολωνοί ήταν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη, όμως οι ισορροπίες άλλαξαν μόλις στο 22ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε ο Ματίγιεβιτς. Ο 19χρονος αμυντικός αντίκρισε στο 18′ και στο 22′ δύο κίτρινες κάρτες, με αποτέλεσμα η παρουσία του στο ματς -και ίσως και στη διοργάνωση- να ολοκληρωθεί πρόωρα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τον πλήρη έλεγχο, έχοντας την κατοχή αλλά και τις περισσότερες φάσεις. Ωστόσο δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την ανωτερότητά τους στα πρώτα 45′, με το 0:0 να παραμένει έως ότου οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Οι “αετοί” εμφανίστηκαν εντελώς διαφορετικοί στο δεύτερο μισό. Οι παίκτες του Μαρτσίν Μπρος πήραν τον έλεγχο και έγιναν πολύ απειλητικοί. Κάπως έτσι κατάφεραν να σκοράρουν στο 59′ με τον Στρζάλεκ, παγώνοντας το γήπεδο. Το σοκ για τους Μαλτέζους ήταν μεγάλο και έγινε ακόμα μεγαλύτερο όταν στο 62′ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Σκίκλουνα. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι δύο ομάδες έπαιζαν στα ίσα, κάτι που βοήθησε ακόμα περισσότερο τους φιλοξενούμενους. Στο 82′ ο Πιένκο “σφράγισε” τη νίκη τους.

Στη συνέχεια έψαξαν ένα τρίτο τέρμα για να πάρουν την ισοβαθμία με την Ιταλία, ωστόσο δεν τα κατάφεραν. Πλέον, χρειάζονται μόνο νίκη σε βάρος της “σκουάντρα ατζούρα” την τελευταία αγωνιστική ώστε να προκριθούν. Πάντως, η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τη Μάλτα αποδεικνύεται καταδικαστική, μιας και αποχαιρετά πρόωρα τη συνέχεια της διοργάνωσης.//Α.