Πρεμιέρα με τριάρα στον Βόλο!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με το εμφατικό 3:0 επί της ομάδας της Μαγνησίας, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των play off της Super League και πήρε το πολύτιμο τρίποντο, που τον ανέβασε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Δυναμικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό που από τα πρώτα λεπτά έδειξε τις προθέσεις του και έψαξε τον τρόπο να επιτεθεί. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 4ο λεπτό με τον Φορτούνη να τροφοδοτεί τον Ροντινέι, τον τελευταίο να πιάνει το σουτ και τη μπάλα να περνά δίπλα από την εστία. Στο 7ο λεπτό, ο Κασάμι στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός με την “ερυθρόλευκη” φανέλα από τις 17 Απριλίου του 2016 βρήκε και πάλι δίχτυα. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα στρώθηκε στον Ελβετό που από κοντά σούταρε για το 1:0. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν με τον Παπασταθόπουλο να βρίσκει τον Χάμες και τον τελευταία να επιχειρεί το πλασέ που απέκρουσε ο Κλέιμαν. Στο 36ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Χάμες πήρε την κεφαλιά και ο Μπακαμπού με δεύτερη κεφαλιά έγραψε το 2:0. Αυτό ήταν και το 14ο τέρμα του Κονγκολέζου στο Πρωτάθλημα, που ξεπέρασε το ρεκόρ που κατείχε μέχρι τώρα, με 13 γκολ σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο μέρος, οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν δυναμικά και πίεσαν για να πετύχουν και τρίτο τέρμα. Ο Χάμες προσπάθησε να βρει τον Κανός, με τον Σι να κόβει πριν πάει ο Ισπανός στην μπάλα. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει με τον Κολομβιανό να τροφοδοτεί τον Φορτούνη, εκείνος έδωσε στον Μπακαμπού που έκανε το γύρισμα προς τον Κανός με τη μπάλα να περνά κόρνερ. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να πιέζουν, με τον Μασούρα αλλά και τον Κασάμι χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν δίχτυα. Στο 81ο λεπτό όμως, ο Ολυμπιακός πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Κώστας Φορτούνης με εκπληκτικό γκολ και έμπνευση από δύσκολη γωνία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με την παρέμβαση του Τσοκάνη και έγραψε το 3:0. Έτσι, πήρε τη νίκη και το σημαντικό τρίποντο που το ανέβασαν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε ισοβαθμία με την ΑΕΚ και στο -2 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό (με το μεταξύ τους ντέρμπι να εκκρεμεί). Από την άλλη ο Βόλος, παρέμεινε στην 6η θέση και στο -1 από τον Άρη που αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ στο “Κλ. Βικελίδης”.

Γκολ: 7′ Κασάμι, 36′ Μπακαμπού, 81′ Φορτούνης
Κίτρινες: 48′ Λούνα, 84′ Πιρές / 40′ Παπασταθόπουλος, 77′ Κασάμι

Στατιστικά: Ο Μπακαμπού με το τέρμα που πέτυχε στο 36ο λεπτό, έφτασε τα 14 συνολικά στο πρωτάθλημα και ξεπέρασε το ατομικό του ρεκόρ. Τη σεζόν 2015/16 πριν πάρει τη μεταγραφή στην Βιγιαρεάλ, με τη φανέλα της Μπούρσασπορ είχε πετύχει 13 τέρματα.

Ο Κασάμι έπαιξε για τελευταία φορά βασικός στο Ελληνικό πρωτάθλημα, στις 17 Απριλίου του 2016, κόντρα στην Καλλονή με τους Πειραιώτες να επικρατούν με το εμφατικό 5:0 και μάλιστα είχε σκοράρει.

Βόλος: Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Σι, Τσοκάνης, Λούνα, Ντέλετιτς, Πιρές (86′ Καρτάλης), Κάτσε (75′ Τάχατος), Οζέγκοβιτς

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Μπα, Παπασταθόπουλος (84′ Ντόι), Ροντινέι, Ρέαμπτσουκ, Κασάμι, Σαμασέκου, Χάμες (65′ Μασούρας), Φορτούνης (82′ Βαλμπουενά), Κανός (66′ Γκάρι Ροντρίγκες), Μπακαμπού (82′ Ελ Αραμπί)