Πήρε την ματσάρα με ολική επαναφορά ο Βόλος

Τρομερό σε εξέλιξη παιχνίδι στο Αγρίνιο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-0 στο πρώτο τέταρτο, αλλά την ομάδα της Μαγνησίας να ισοφαρίζει πριν βγεί το ημίχρονο. Απερίσκεπτη ενέργεια και απευθείας κόκκινη για τον Καρέλη στο 44′. Δυο γκολ ο Τσοκάνης, λυτρωτής ο Κούτσιας για τους φιλοξενούμενους.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την “αυλαία” της 7ης αγωνιστικής, ο Παναιτωλικός υποδέχθηκε τον Βόλο στο Αγρίνιο. Οι δυο ομάδες προέρχονταν από σπουδαίες νίκες την προηγούμενη εβδομάδα και ηθέλαν να χτίσουν ένα μικρό σερί. Σε ένα φανταστικό παιχνίδι που είχε τέσσερα τέρματα και μια αποβολή στο ημίχρονο. Ο Βόλος έκανε τελικά την ανατροπή και πήρε την μεγάλη νίκη με 2-3, με λυτρωτή τον Κούτσια.

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι και κατάφερε να σκοράρει μόλις στο 4ο λεπτό με τον Λεβάν Σενκέλια να βλέπει τον Κλέιμαν εκτός εστίας και να πετυχαίνει ένα φανταστικό τέρμα. Ο Βόλος έδειξε να αφυπνίζεται μετά το γκολ και είχε την κατοχή χωρίς όμως να απειλήσει. Στο 16′ ο Νταγκό με ωραία ατομική ενέργεια εξαπέλυσε ένα σουτ από το όρια της αριστερής γωνίας της περιοχής με την μπάλα να κοντράρει σε παίκτη το Βόλου και να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Οζέγκοβιτς να παίρνει την κεφαλιά και τον Στεργιάκη να λέει “όχι”. Στο 27′ ο Τσοκάνης μετά από ωραία ομαδική ενέργεια, δέχτηκε την μπάλα από τον Ντέλετιτς και με ένα πολύ ωραίο σουτ, μείωσε σε 2-1. Στο 31′ ο Φερνάντες έκανε ένα σουτ αλλά ο Στεργιάκης ήταν και πάλι εκεί. Στο 34′ έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Παναιτωλικού, ο Τσοκάνης βρήκε και πάλι δίχτυα, αυτή τη φορά με κεφαλιά ισοφαρίζοντας σε 2-2. Στο 44′ ο Νίκος Καρέλης άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες για ένα χτύπημα εκτός φάσης που έκανε στον Εσκοβάλ.

Στην επανάληψη ο Βόλος απείλησε πρώτος, με τον Μεσκίδα στο 49′. Ο τρελός ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου δεν συνεχίστηκε στο δεύτερο, καθώς το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έπαιζαν με 10 παίκτες δεν βοηθούσε.Στο 77′ ο Βόλος ολοκλήρωσε την ανατροπή έπειτα από τραγικό λάθος του Στεργιάκη που εκμεταλλεύτηκε ο Κούτσιας για να γράψει το 2-3.

ΓΚΟΛ: 4′ Σενκέλια, 16′ Νταγκό/ 28′, 34′ Τσοκάνης, 77′ Κούτσιας

Κίτρινες: 63′ Χουχούμης / 70′ Oυές, 90+5′ Κούτσιας

Κόκκινες: 44′ Καρέλης

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Στεργιάκης, Μπακάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μάρτενσον(83′ Ζοάο Πέδρο), Φλόρες(46′ Μλάντεν) , Κολοβός(83′ Ντίας), Σενγκέλια(72′ Ντουάρτε), Νταγκό(67’Μόρσεϊ), Καρέλης.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Ουές (89′ Ματίγια), Λούνα, Σιελής (61′ Κούτσιας), Εσκοβάλ, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Μεσκίδα, Φερνάντες, Ντέλετιτς(75′ Μπατόκιο), Οζέγκοβιτς (89′ Ταχάτος)