Πήρε την ισοπαλία και κράτησε τα θετικά ο Βόλος!

Η ομάδα της Μαγνησίας έπαιξε καλό ποδόσφαιρο ανά διαστήματα στο ΓΣΠ κόντρα στον ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της μεταξύ τους φιλικής αναμέτρησης, η οποία ολοκληρώθηκε ισόπαλη 1:1.

Το παιχνίδι άρχισε με αργό ρυθμό και τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και για τις δυο ομάδες. Μόλις στο 8ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ απείλησε πρώτος με μακρινό σουτ του Κοσταντίνοφ, το οποίο όμως απέκρουσε ο Σιαμπάνης. Λίγο αργότερα, ο Βόλος στο 11ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ του φιλικού παιχνιδιού με το δυνατό σουτ του Μπαριέντος από το ύψος της μεγάλης περιοχής να καταλήγει στα δίχτυα του Μπέλετς για το 1:0 υπέρ της ομάδας της Μαγνησίας. Οι Κύπριοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Φετφατζίδης και την κεφαλιά που έπιασε ο Τσεπάκ, όμως ο Σιαμπάνης έδειξε ξανά καλά αντανακλαστικά. Οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική ευκαιρία λίγο πριν το 30′ με το σουτ του Κβιλιτάια από καλή θέση να είναι αδύναμο. Στη συνέχεια, καμία από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να απειλήσει και έτσι πέρασαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα να είναι υπέρ του συνόλου του Κώστα Μπράτσου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δυο ομάδες μπήκαν ξανά λίγο… μουδιασμένες στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει μεγάλη ευκαιρία εκατέρωθεν μέχρι το 65′. Ο ΑΠΟΕΛ απείλησε λίγο μετά το 70ο λεπτό με το σουτ του Μαρκίνιος να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ. Στο 79′, ο Μαρκίνιος με εξαιρετική ατομική προσπάθεια, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σιαμπάνη για την ισοφάριση σε 1:1. Οι δυο ομάδες προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να πετύχουν το γκολ της νίκης, ωστόσο αυτό δεν ήρθε και έτσι έμειναν ισόπαλες στη φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο ΓΣΠ.

ΓΚΟΛ: Μαρκίνιος 79′ / Μπαριέντος 11′