Ο Βόλος “λύγισε” τον ΟΦΗ

Η ομάδα της Θεσσαλίας επικράτησε με 2-1 της κρητικής ομάδας στο τουρνουά φιλανθρωπικού χαρακτήρα, που διεξήχθη στο “Πανθεσσαλικό” και κατέλαβε την πρώτη θέση.

Στο φιλανθρωπικό τουρνουά του Βόλου, η οικοδέσποινα ομάδα κατάφερε να πάρει την πρωτιά, καθώς επικράτησε με 2-1 του ΟΦΗ. Νωρίτερα, ο ΠΑΣ Γιάννινα κατέλαβε την τρίτη θέση, μετά τη νίκη του με 4-3 στα πέναλτι επί του Αστέρα Τρίπολης.

Ο Βόλος έκανε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, καθώς στο 30ο λεπτό προηγήθηκε με τρομερό πλασέ του Φερνάντες από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Οι γηπεδούχοι είχαν καλή εικόνα στον αγωνιστικό χώρο και στο φινάλε του πρώτου μέρους, διπλασίασαν τα τέρματά τους με προβολή που πραγματοποίησε ο Εσκοβάλ.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό, ο ΟΦΗ κατάφερε να ισοφαρίσει. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, που έγινε με πάσα, ο Διαμαντής έλαβε τη σέντρα μέσα στην… καρδιά της άμυνας και την έστειλα στα δίχτυα. Εν συνεχεία, ο αγώνας εκτυλίχθηκε με σκληρές μάχες μεταξύ των παικτών. Στο 57′, ο Βόλος έχασε μεγάλη ευκαιρία με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, που κατέληξε στο πλαϊνό δίχτυ της εξωτερικής πλευράς. Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή και η θεσσαλική ομάδα πήρε τη νίκη.

ΓΚΟΛ: 30′ Φερνάντες, 45+1′ Εσκοβάλ / 54′ Διαμαντής

Βόλος ΝΠΣ (Τανσό): Παπαδόπουλος, Λυμπεράκης, Πίρινεν, Εσκοβάλ, Τάχατος, Μπαριέντος, Ουεντραόγκο, Πάολο Φερνάντες, Ντέλετιτς, Βίκτορ Φερνάντες, Φαν Βέερτ

Στον πάγκο: Κλέιμαν, Λούνα, Ματίγια, Μεζκίδα, Σταμένκοβιτς, Άλχο, Μεταξάς, Σιέλης, Τσοκάνης, Τσέλιος, Τριανταφύλλου

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Ουές, Γιαννούλης, Πασαλίδης, Στάικος, Ντιουσέ, Τοράλ, Μπαλογιάννης, Μπουζούκης, Τσιλιανίδης