Κυριαρχικός ο ΠΑΟΚ…

Παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 3-0 του Βόλου για την 6η αγωνιστική ημέρα του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε το 3χ3 σε διάστημα 7 ημερών, δείχνοντας πως βρίσκει τα πατήματά του και πως ανταποκρίνεται αποτελεσματικά στα θέλω του Λουτσέσκου και ταυτόχρονα να παραμείνει στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η συνολική του εικόνα μόνο χαμόγελα μοίρασε στους φίλους του ΠΑΟΚ, αλλά και ταυτόχρονα έστειλε και το μήνυμά του για το ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής με τον Παναθηναϊκό στο «Απόστολος Νικολαΐδης»

O αγώνας

Με έξι νέα πρόσωπα στο αρχικό σχήμα, σε σχέση με το ματς της περασμένης Κυριακής στα Γιάννινα, άρχισε το ματς ο ΠΑΟΚ κάτι που δεν το εμπόδισε να πάρει αμέσως την πρωτοβουλία των κινήσεων, την ίδια στιγμή που η ομάδα του Βόλου μόνο φοβισμένη δεν έδειχνε.

Μάλιστα οι Θεσσαλοί ήταν αυτοί που κατάφεραν να φανούν απειλητικοί, όταν στο 5′ ο Μαχαίρας από το όριο της μεγάλης περιοχής υποχρεώνοντας τον Κοτάρσκι σε δύσκολη απόκρουση, διώχνοντας σε κόρνερ. Όσο τα λεπτά κυλούσαν τόσο ο ΠΑΟΚ γινόταν όλο και περισσότερο επιθετικός. Έχοντας την κατοχή της μπάλας οι “ασπρόμαυροι” δημιούργησαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 18΄, όταν ο Σαμάτα από δεξιά και δύσκολη θέση μέσα στην περιοχή του Βόλου έκανε το σουτ στην κλειστή γωνία, αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε με τα πόδια κρατώντας το μηδέν.

Στην εξέλιξη της φάσης και αφού το πλάγιο εκτελέστηκε γρήγορα πιάνοντας κοιμώμενη την άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Τάισον μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ, αλλά και πάλι με τα πόδια ο Παπαδόπουλος έσωσε την κατάσταση διώχνοντας σε κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο αλλά χωρίς να μπορεί να «πατήσει» περιοχή και στο 23′ απείλησε με φάουλ που εκτέλεσε έξω από την περιοχή ο Σβαμπ, αλλά και πάλι ο Παπαδόπουλος είχε απάντηση, μπλοκάροντας την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα, ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι, όταν στην σέντρα του Ζίβκοβιτς από δεξιά, ο Σβάμπ έκανε την κεφαλιά που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου, ενώ ο Τσιγγάρας που βρέθηκε μόνος του στο ύψος της μικρής περιοχής έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

Την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια των γηπεδούχων στο 28′. Ο Σάστρε έκανε το διαγώνιο σουτ από δεξιά, με την μπάλα να βρίσκει στο «Γ» της εστίας του Βόλου.

Οι σημαντικές ευκαιρίες έδωσαν ψυχολογία στους παίκτες του Λουτσέσκου και στο 39′ ο ΠΑΟΚ βρήκε δίχτυα. Από εκτέλεση φάουλ του Τάισον στο δεύτερο δοκάρι, ο Κουλιεράκης έκανε την κεφαλιά νικώντας τον τερματοφύλακα της ομάδας του Βόλου. Ο διαιτητής VAR κάλεσε τον Σιδηρόπουλο να ελέγξει την φάση για πιθανό φάουλ του Εκόνγκ στον Μαχαίρα, ο Έλληνας ρέφερι δεν είδε κάτι επιλήψιμο και το γκολ μέτρησε κανονικά, δίνοντας το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 1-0.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΟΚ έκανε δύο τα τέρματά του χάρη στην εξαιρετική ενέργεια του Τάισον. Ο Βραζιλιάνος έκανε εξαιρετική κούρσα σχεδόν σε όλο το μήκος του γηπέδου από τον άξονα, την κατάλληλη στιγμή έκανε την παράλληλη σέντρα  βγάζοντας εκτός θέσης τον Παπαδόπουλο και ο Μουργκ με εξαιρετική προβολή έκανε το 2-0.

Με το σκορ αυτό «έκλεισε» το α’ ημίχρονο του ματς, διάστημα στο οποίο ο ΠΑΟΚ ήταν σαφώς ανώτερος από τον αντίπαλό του και δίκαια πήρε… αέρα δύο τερμάτων. Με ευκαιρία των γηπεδούχων εκκίνησε και το δεύτερο 45λεπτο, όταν από την εκτέλεση φάουλ του Ζίβκοβιτς ο Παπαδόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά με γροθιές.

Στο 55′ ο Μπαμπά έκανε την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά, η αμυντική γραμμή του Βόλου δεν μπόρεσε να διώξει, η μπάλα κατέληξε στον Σαμάτα που αφού ντρίπλαρε και τον Παπαδόπουλο έκανε το 3-0.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ζίβκοβιτς παραλίγο να χριστεί σκόρερ, αλλά η εντυπωσιακή και ταυτόχρονα αποτελεσματική προβολή του Τσοκάνη του στέρησε το γκολ. Με το σκορ στο 3-0 ο Λουτσέσκου αισθάνθηκε άνετα και προχώρησε σε αλλαγές ώστε να μην επιβαρύνει τους ποδοσφαιριστές. Από το 70′ και μετά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, καθώς άπαντες και από τις δύο ομάδες, άρχισαν να σκέφτονται την συνέχεια, παρά το ματς μιας και αυτό ουσιαστικά είχε τελειώσει. Στο 88′ πάντως ο ΠΑΟΚ απείλησε, αλλά την κεφαλιά του Οζντόεφ μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Εκόνγκ, Κουλιεράκης (77′ Νάσμπεργκ), Μπαμπά, Σβαμπ (66′ Οζντόεφ), Τσιγγάρας, Ζίβκοβιτς (66′ Ντεσπόντοφ), Μουργκ, Τάισον (66′ Κωνσταντέλιας), Σαμάτα (81′ Τζίμας).

ΒΟΛΟΣ: Παπαδόπουλος, Άλχο (56′ Καλογερόπουλος) , Λούνα, Γκλάβτσιτς, Τάχατος, Τρουιγέ (46′ Ενγκίν), Τσοκάνης (80′ Ασλανίδης), Κορνέτ,  Κόμπα (66′  Μεταξάς), Μαχαίρας, Γκαρσία (66′ Μωραΐτης).//ΑΤ