Πήρε… φόρα ο Βόλος με ηγέτη Οζέγκοβιτς

Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου έδωσε συνέχεια στις θετικές εμφανίσεις της, επικράτησε με 2-0 του Ιωνικού Νίκαιας και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Μετά τη σπουδαία ισοπαλία στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, η… αύρα του Ογκνιέν Οζέγκοβιτς, που αποτελεί τον διάδοχο του Τομ Φαν Βέερτ, έφερε νέο θετικό αποτέλεσμα, συνδυάζοντάς το με τρίποντο.

Οι Θεσσαλοί πήραν το πάνω… χέρι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Κυκλοφορούσαν την μπάλα, είχαν την κατοχή και παράλληλα την πρωτοβουλία των κινήσεων στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου. Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου απειλούσε με διαδοχικές επιθέσεις στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο δεν έφτασαν στο γκολ. Ο Ιωνικός δημιούργησε καλές συνθήκες απειλής για πρώτη φορά στο 14′, όταν έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά ο Φαντιγκά κλείστηκε από τον Σιέλη και έχασε την κατοχή. Ένα λεπτό αργότερα, ο Βόλος κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μεσκίδα έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, έκοψε προς τον Οζέγκοβιτς, ο οποίος σκόραρε από κοντά για το 1-0. Στο 21′. ο Ιωνικός βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ. Ο Μεντόσα σούταρε εκτός περιοχής, ο Μύγας πήρε το ριμπάουντ μετά από δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά δεν καλυπτόταν. Εν συνεχεία, η ομάδα της Νίκαιας πήρε μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει πριν το ημίχρονο, το οποίο έληξε με το 1-0 υπέρ των Θεσσαλών.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, ο Ιωνικός προσπάθησε να βγει στην επίθεση, ωστόσο το… πλήρωσε. Στο 54′, ο Βόλος κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Μεσκίδα βρήκε ωραία τον Φερνάντες, αυτός έβγαλε μία συρτή μπαλιά προς το ημικύκλιο της περιοχής, ο Ντέλετιτς άφησε την μπάλα να περάσει και ο Λούνα σούταρε δυνατά, βρίσκοντας δίχτυα για το 2-0. Μετά το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων, ο ρυθμός του αγώνα μειώθηκε αισθητά, ωστόσο το σύνολο του Δημήτρη Σπανού κυνήγησε με τις εναπομείνασες δυνάμεις της τις πιθανότητές της για θετικό αποτέλεσμα. Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα, ο Ιωνικός απείλησε κυρίως με μακρινά σουτ και δεν κατάφερε να επιστρέψει στον αγώνα, ο οποίος τελείωσε με το 2-0 υπέρ του Βόλου.

ΓΚΟΛ: 15′ Οζέγκοβιτς, 54′ Λούνα

Κίτρινες: 34′ Εσκοβάλ, 55′ Λούνα / 45′ Μαντζής, 62 Αντούνες, 80′ Μεντόσα

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Μεσκίδα (65′ Β. Φερνάντες), Πάολο Φερνάντες, Ντέλετιτς (81′ Ματίγια), Οζέγκοβιτς (89′ Κούτσιας)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας (80′ Οφόσου), Μίλο (48′ Ιωαννίδης), Ρομαό, Τσιγκρίνσκι (72′ Μασάς), Αντούνες, Κάνιας, Βαλεριάνος, Φαντιγκά (74′ Ελευθεριάδης), Μεντόσα, Μάντζης