Διπρόσωπος…

Διπρόσωπος…

Παρουσιάζοντας εντελώς διαφορετικές εικόνες ανά ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον Βόλο στο “Απόστολος Νικολαΐδης”, στην προτελευταία φιλική αναμέτρηση πριν τα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ.

Το “τριφύλλι” ήταν κατώτερο των προσδοκιών στο πρώτο μισό του ματς και έφτασε σε σημείο να απειληθεί σημαντικά από την ομάδα του Οσβάλντ Τανσό, προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η συνέχεια ήταν αρκετά διαφορετική, με την είσοδο του Άνταμ Τσέριν και τις διαφοροποιήσεις σε πρόσωπα και σχήμα να αλλάζουν πλήρως την κατάσταση. Οι “πράσινοι” απείλησαν αρκετές φορές την αντίπαλη εστία με τον Κλέιμαν και τα δοκάρια του να αντιστέκονται.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς να δημιουργεί καλές φάσεις. Οι μοναδικές φορές που οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς απειλούσαν τα καρέ του Κλέιμαν ήταν από στημένα. Στο τελευταίο οκτάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν κάτι παραπάνω από αισθητή την παρουσία τους. Αρχικά ο Φαν Φέερτ στο 38′ βρέθηκε κοντά στο 1-0, όμως ο Μπρινιόλι τον σταμάτησε. Στο 44′ ο Ιταλός γκολκίπερ νίκησε αυτή τη φορά τον Φερνάντες, με τον Ολλανδό φορ στη συνέχεια να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι.

Στο 52ο λεπτό ο Ιωαννίδης είχε τη σπουδαιότερη ευκαιρία της ομάδας του, με τον πορτιέρε των Θεσσαλών να δηλώνει παρών. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Έλληνας φορ απείλησε εκ νέου, με το δοκάρι να τον σταματάει αυτή τη φορά. Η πλάστιγγα είχε γείρει πλέον ξεκάθαρα στην πλευρά των γηπεδούχων, με τον Κλέιμαν όμως να λέει “όχι” σε άλλη μια σπουδαία ευκαιρία, αυτή τη φορά του Αϊτόρ στο 71′. Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε με τον Παναθηναϊκό να κάνει ακόμα περισσότερες αλλαγές.

Δοκάρια: 58′ Ιωαννίδης / 44′ Φαν Φέερτ

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Σένκεφελντ, Κώτσιρας, Αλεξανδρόπουλος Πέρεθ, Αϊτόρ, Παλάσιος, Καρλίτος, Ιωαννίδης.

Επίσης αγωνίστηκαν οι: Τσέριν, Πούγγουρας, Γκάνεα, Σάρλια, Βαγιαννίδης, Λοντίγκιν, Καμπετσής, Ηλιάδης, Σαρδέλης, Φρόκου.

Βόλος (Οσβάλντ Τανσό): Κλέιμαν, Γιούχα, Φαν Φέερτ, Φερνάντες, Ροντρίγκεζ, Μπαριέντος, Σιελης, Ταχάτος, Μεζκίδα, Μεταξάς, Εσκοβάλ