Αθόρυβη… αντεπίθεση στη σκιά της κορυφής!

Ο ΠΑΟΚ, τη στιγμή που τα βλέμματα είναι στραμμένα στην πρωτιά της Super League, επικράτησε με 2:0 του Βόλου ΝΠΣ και πήρε την τρίτη διαδοχική του νίκη, δηλώνοντας παρών στη “μάχη” του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου μπορεί να μην διένυσε με τον ιδανικότερο τρόπο τον πρώτο γύρο της Super League, ωστόσο ανέβηκε σταδιακά και με την τρίτη της νίκη στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια, ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ξεπερνώντας τον Ολυμπιακό. Από την άλλη, ο Βόλος ΝΠΣ έπεσε στην πέμπτη θέση, όντας ένα βαθμό πίσω από τους “ερυθρόλευκους” και τον “δικέφαλο του βορρά”.

Η αναμέτρηση άνοιξε ιδανικά για τον “δικέφαλο του βορρά”, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Καντουρί να γυρίζει από κοντά και τον Κότνικ να τον νικάει, κρατώντας το μηδέν. Εν συνεχεία, οι γηπεδούχοι είχαν νέα καλή στιγμή με τον ίδιο ποδοσφαιριστή, ο οποίος δεν πήδηξε στον σωστό χρόνο και έστειλε την μπάλα με κεφαλιά άουτ, όντας ανενόχλητος. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σκοράρει στο 7′ με τον Σοάρες, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στον Μπαριέντος. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο Βόλος είχε την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα, με τον Ματίγια να σουτάρει δυνατά και τον Κοτάρσκι να αποσοβεί τον κίνδυνο εντυπωσιακά. Στο 28′, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή της και σκόραρε με τον Ολιβέιρα από την άσπρη βούλα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ζίβκοβιτς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, πετυχαίνοντας ένα ασύλληπτο γκολ, όντας με πλάτη στο τέρμα. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, οι Θεσσαλοί κέρδισαν πέναλτι και ο Μπαριέντος έστειλε την μπάλα μακριά από την εστία του Κοτάρσκι και το 2:0 έμεινε έως το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου συνέχισε να έχει την υπεροχή στον αγώνα και στο 50′ ο Αουγκούστο έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Κότνικ να αποσοβεί δύσκολα τον κίνδυνο, καθώς η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία. Στο 54′, οι γηπεδούχοι είχαν νέα σπουδαία στιγμή, με τον Ζίβκοβιτς να κάνει ακόμη ένα εξαιρετικό γύρισμα, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι του Κότνικ. Στο 62′, ο Αουγκούστο ανέλαβε την εκτέλεση σε νέο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του, το μετουσίωσε σε γκολ και έγραψε το 3:0 στον πίνακα του σκορ. Εν συνεχεία, οι αλλαγές των δύο ομάδων, αλλά και το σκορ του αγώνα έριξαν τον ρυθμό του. Με είκοσι λεπτά κανονικής διάρκειας αγώνα να απομένουν, ο ΠΑΟΚ διατήρησε το ευρύ προβάδισμά του και εν τέλει να παίρνει τη νίκη με 3:0, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.//

ΓΚΟΛ: 27′ Ολιβέιρα, 30′ Ζίβκοβιτς, 62′ Αουγκούστο
Κίτρινες: 51′ Ολιβέιρα, 83′ Μπίσεσβαρ / 21′ Μεταξάς, 51′ Εσκοβάλ, 61′ Ματίγια, 72′ Ντέλετιτς

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες,  Αουγκούστο (84′ Ντάντας), Φιλίπε Σοάρες, Ελ Καντουρί (74′ Μπίσεσβαρ), Κωνσταντέλιας (84′ Κουαλιάτα), Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (73′ Τόμας)

Βόλος ΝΠΣ (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Άλχο, Πίρινεν, Εσκοβάλ, Λούνα (87′ Λυμπεράκης), Μπαριέντος (66΄Μπατόκιο), Ματίγια, Μεταξάς, Φερνάντες (66′ Νοκέρτ), Οζέγκοβιτς (66′ Κούτσιας), Ντέλετιτς (78΄Φερνάντες).