Βήμα Ευρώπης για Ρόμα, υποβιβάστηκε η Βενέτσια

Οι «τζιαλορόσι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1) με την ομάδα της Βενετίας, η οποία βρίσκεται μαθηματικά πλέον στη Σέριε Β.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, Ρόμα και Βενέτσια μοιράστηκαν τελικά το βαθμό της ισοπαλίας, με τους Βενετούς όμως να υποβιβάζονται και μαθηματικά στη Σέριε Β, φεύγοντας αήττητη από το «Ολίμπικο».

Η Ρόμα από την άλλη μεριά, λίγο πριν τον τελικό του Γιουρόπα Κόφερενς Λιγκ κόντρα στην Φέγενορντ, απείλησε αρκετά, έχασε πολλές ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς που θα την έφερναν στο +2 από την 7η Φιορεντίνα και στην ισοβαθμία με την 5η Λάτσιο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Οκερέκε μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ οι παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο, κατάφεραν να «σώσουν την παρτίδα» με το γκολ του Ουζμπέκου, Σομουρόντοφ, στο 76ο λεπτό.