Τα “λιοντάρια” του Βαλβέρδε έριξαν στα… σχοινιά τις “νυχτερίδες”

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε με 2:1 της Βαλένθια στο “Μεστάγια” και… βύθισε την ομάδα του Βόρο Γκονζάλεθ, που παραμένει εντός της ζώνης του υποβιβασμού αγνωόντας τη χαρά της νίκης στη La Liga από τις 10 Νοεμβρίου του 2022!

Συνεχίζει την πτωτική της πορεία η Βαλένθια μετά και τη νέα της ήττα με 2:1 στο “Μεστάγια” από την Αθλέτικ Μπιλμπάο, στο πλαίσιο της 21ης πρώτης αγωνιστικής της La Liga. Η απομάκρυνση του Τζενάρο Γκατούζο δεν έλυσε τα προβλήματα των “νυχτερίδων” (συνεχίζουν με υπηρεσιακό τον Βόρο Γκονθάλεθ) και βρίσκονται εντός της ζώνης του υποβιβασμού και στην 18η θέση με 20 βαθμούς. Από την άλλη, τα “λιοντάρια” του Ερνέστο Βαλβέρδε ανέβηκαν στην 6η θέση και… μπήκαν στις ευρωπαϊκές θέσεις.

Ο Καστιγιέχο άνοιξε το σκορ για τις “νυχτερίδες” στο 17′, καθώς με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Ουνάι Σιμόν για το 1:0. Η απάντηση για της Μπιλμπάο ήρθε στο 30ο λεπτό, όπου ο Νίκο Γουίλιαμς βρήκε δίχτυα για το 1:1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Οι Βάσκοι βρήκαν το γκολ της νίκης στο 72′ με τον Σανσέτ και πήραν ένα σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο, στη “μάχη” που δίνουν για έξοδο στην Ευρώπη.

Βαλένθια: Εκτός έδρας με Χετάφε (20/2).
Αθλέτικ Μπιλμπάο: Εκτός έδρας με Ατλέτικο Μαδρίτης (19/2).