Σε τροχιά Ευρώπης η Βαλένθια

Οι “νυχτερίδες” επικράτησαν της Κάντιθ με 4-1, ανεβαίνοντας στην όγδοη θέση του πρωταθλήματος με τους γηπεδούχους να περιορίζονται για μια ακόμα αγωνιστική στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο στάδιο “Μιραντίγια” η Κάντιθ φιλοξένησε την Βαλένθια στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της La Liga. Στο πρώτο μέρος οι “νυχτερίδες” άνοιξαν τον σκορ με τον Ντούρο δείχνοντας από την αρχή τις προθέσεις τους. Στο 20′ η Κάντιθ κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Μοσκέρα και τον Αλκαράθ να κάνει το 1-1, επαναφέροντας την ισορροπία στην αναμέτρηση. Το πρώτο μέρος έληξε με τις δυο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους για να πετύχουν και άλλα γκολ, αλλά οι δυο τερματοφύλακες κράτησαν το σκορ ως είχε.

Στο δεύτερο μέρος η Βαλένθια πίεσε από τα πρώτα λεπτά για πετύχει το δεύτερο της γκολ, που το πέτυχε στο 52ο λεπτό με τον Ντιέγκο Λόπεθ, βάζοντας σε ρόλο οδηγού την ομάδα του Μπαράχα. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να κρατήσουν την μπάλα, ώστε να περιορίσουν την ένταση που είχε βάλει το παιχνίδι η Βαλένθια, χωρίς όμως να έχει τις στιγμές για να απειλήσει. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν στην περιοχή τους, με τους παίκτες του Σέρχιο να αναπτύσσονται από την άμυνα τους και πιέζοντας στα 2/3 του γηπέδου, με στόχο την επίτευξη του δεύτερου τους γκολ. Στις καθυστερήσεις, η Βαλένθια πίεσε για να πάρει διαστάσεις θριάμβου, καθώς σκόραρε δυο ακόμα φορές για να διαμορφώσει το τελικό 4-1 με τον Γκέρα και τον Βάσκεζ.