Πρόκριση από τα έντεκα βήματα για τη Ρεάλ

Η “Βασίλισσα” νίκησε με 4:3 στα πέναλτι τη Βαλένθια (η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση έληξε 1:1) στη Σαουδική Αραβία και συγκεκριμένα στη νέα έδρα του Κριστιάνο Ρονάλντο, το Ριάντ και πέρασε στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας.

Μπορεί να τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Βαλένθια του Γκατούζο (1:1 η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση), όμως τελικά η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας μέσω της διαδικασίας των πέναλτι (4:3) και περιμένει πλέον τον νικητή του ΜπαρτσελόναΜπέτις.

Το γήπεδο στο Ριάντ ήταν ντυμένο στα λευκά από 65.000 οπαδούς, που υποστήριζαν την “Βασίλισσα”, με την ατμόσφαιρα να θυμίζει “Σαντιάγκο Μπερναμπέου”! Ωστόσο, οι “νυχτερίδες” και ο Γεωργιανός τους τερματοφύλακας, Γκεόργκι Μαμαρντασβίλι, παραλίγο να χαλάσουν το πάρτι, αλλά στη “ρώσικη ρουλέτα” ο Κουρτουά έπιασε το πέναλτι του Γκαγιά και έδωσε την ευκαιρία στους “μερένγκες” να διεκδικήσουν την Κυριακή (15/1, 21:00) τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δυναμικό ξεκίνημα για τη Ρεάλ, με τις προσπάθειες των Μιλιτάο στο 4′ και Ροντρίγκο στο 10′ να μην βρίσκουν στόχο. Στο 13′ ο Μπενζεμά “χόρεψε” τον Τσεμέρτ, αλλά σούταρε λίγο έξω από την εστία του Μαμαρντασβίλι. Νέα καλή στιγμή για τη “Βασίλισσα” στο 15′, αλλά το τρομερό σουτ του Βαλβέρδε από μακρινή απόσταση πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 20′ η Βαλένθια βγήκε μπροστά με τον Λάτο, που βρέθηκε απέναντι από τον Κουρτουά, προσπάθησε να τον ντριμπλάρει, έχασε όμως την ισορροπία του και σπατάλησε την ευκαιρία. Στο 30′ ο Βινίσιους έκανε καταπληκτική κούρσα, πάτησε επικίνδυνα περιοχή, αλλά νικήθηκε από τον Μαμαρντασβίλι από δύσκολη γωνία. Στο 38′ οι “μερένγκες” κέρδισαν πέναλτι! Εξαιρετική βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας από τον Μιλιτάο, ο Μπενζεμά έφυγε απέναντι από την εστία και κατεδαφίστηκε από τον Τσεμέρτ. Ο κάτοχος της Χρυσής Μπάλας ήταν εύστοχος και έκανε το 1:0, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τη Βαλένθια, καθώς ο Λίνο βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από σέντρα του Λάτο και από κοντά ισοφάρισε σε 1:1 στο 46′. Στο 52′ η Ρεάλ απάντησε, αλλά η κεφαλιά του Νάτσο πέρασε μόλις άουτ. Λίγες οι φάσεις στα επόμενα λεπτά, το τέμπο του αγώνα έπεσε και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να απειλήσει. Στο 88′ είχαμε μια καλή φάση μετά από πολλή ώρα, με τον Μπενζεμά να πιάνει την κεφαλιά από την σέντρα του Βαλβέρδε, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Στο 90+5′ ο Μαρμαντασβίλι έβαλε… στοπ στο τετ-α-τετ με τον Βινίσιους, γλιτώνοντας τη Βαλένθια από τον αποκλεισμό. Στο 90+7′ ο Βαλβέρδε δοκίμασε το πόδι του από μακριά, αλλά ο κίπερ των “νυχτερίδων” μπλόκαρε και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Το πρώτο ημίχρονο της παράτασης ξεκίνησε με απίθανη ευκαιρία για τη Ρεάλ! Ο Βινίσιους σούταρε δυνατά λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Μαρμαντασβίλι με καταπληκτική εκτίναξη έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ στο 92′. Ο κίπερ της Βαλένθια είπε ξανά “όχι” στους παίκτες του Αντσελότι, αυτή τη φορά σε δυνατό σουτ του Κρόος στο 105! Στιγμές αργότερα ο Νάτσο δοκίμασε ένα φαλτσαριστό σουτ από τα όρια της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 110′ οι “νυχτερίδες” έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα. Απίθανη επέμβαση από τον Κουρτουά στο τετ-α-τετ με τον Πέρεθ, με τον Βέλγο να κρατά όρθιους τους Μαδριλένους στο 110′! Τίποτα δεν άλλαξε στην παράταση και το ματς κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, η “Βασίλισσα” ήταν πιο ψύχραιμη, νίκησε 4:3 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό της Κυριακής (15/1).

ΓΚΟΛ: 39′ Μπενζεμά (πεν.) / 46′ Λίνο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 28′ Καμαβινγκά, 109′ Νάτσο / 31′ Κλάιφερτ, 38′ Τσεμέρτ, 92′ Καβάνι, 99′ Aλμέιδα