Ο Μίγια… έκλεψε το βαθμό από τον Καβάνι

Η Έλτσε, αρνήθηκε να παραχωρήσει τους τρεις βαθμούς στη Βαλένθια, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 2-2, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι για την ένατη αγωνιστική της La Liga.

Η Βαλένθια υποδέχθηκε την Έλτσε στο “Μεστάγια”, για την ένατη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν οι Καβάνι και Μίγια, οι οποίοι σημείωσαν από δύο γκολ. Έτσι η Βαλένθια έφτασε τους 14 βαθμούς και την έβδομη θέση, συνεχίζοντας να μην… πείθει, ενώ η Έλτσε παραμένει στον “πάτο” της βαθμολογίας, με μόλις 3 βαθμούς.

Το παιχνίδι, ξεκίνησε με τις “νυχτερίδες” να… ψάχνουν το γκολ, έχοντας όρεξη για ποδόσφαιρο. Στο 9′ ήρθε η πρώτη ευκαιρία με τον Αλμέιδα να “εξαπολύει” ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Μπαντία, έδειξε τα αντανακλαστικά του. Στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μαμαρντασβίλι ανέτρεψε τον αντίπαλο του και ο διαιτητής υπέδειξε την… άσπρη βούλα. Ο Πέρε Μίγια ανέλαβε την εκτέλεση και “άνοιξε” το σκορ για τους φιλοξενούμενους, “παγώνοντας” το “Μεστάγια”. Μόλις 10 λεπτά αργότερα, οι ρόλοι αντιστράφηκαν και οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Καβάνι, δεν αστόχησε και έφερε το παιχνίδι στα “ίσα”. Οι “νυχτερίδες” κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι… τούμπα στο 45’+7′ και πάλι με τον Ουρουγουανό επιθετικό. Έτσι η Βαλένθια κατάφερε να προηγείται με 2-1 στην ανάπαυλα, σε ένα συγκλονιστικό πρώτο μέρος.

Ο Έντισον Καβάνι πανηγυρίζει το 2-1 της… ανατροπής, πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. (@valenciacf / Twitter)

Με την έναρξη του δεύτερου μισού, ο ρυθμός… κατευνάστηκε, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, να έχουν πολλές σκληρές μονομαχίες και τη Βαλένθια να διατηρεί την κατοχή της μπάλας. Η Έλτσε όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, καθώς στο 65ο λεπτό, ο Μίγια εκμεταλλεύτηκε την πολύ ωραία σέντρα του Κλερκ και με μία εξαιρετική κεφαλιά ισοφάρισε, φέρνοντας το παιχνίδι και πάλι σε ισορροπία. Τα υπόλοιπα λεπτά, το σύνολο του Τζενάρο Γκατούζο προσπάθησε να βρει το γκολ της νίκης, αλλά δεν κατάφερε να εντοπίσει το “ρήγμα”, στο αμυντικό πλάνο των φιλοξενούμενων. Στο 83′, λίγο έλλειψε η Έλτσε να… κλέψει το παιχνίδι, αλλά ο Μαμαρντασβίλι δεν επέτρεψε στον Παλάσιος να παραβιάσει την εστία του. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι “νυχτερίδες” πίεσαν, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία, προκειμένου να πάρουν το παιχνίδι. Έτσι το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 2-2, με τους γηπεδούχους να μην… πείθουν με την εικόνα τους.

Γκολ: 41′, 45’+7′ Καβάνι / 29′, 65′ Μίγια

Κίτρινες: 26′ Μαμαρντασβίλι, 37′ Κομέρ, 73′ Μούσα / 36′ Παλάσιος, 39′ Χοσάν, 69′ Μερκάου, 88′ Μπαντία, 90’+5′ Μορέντε

Βαλένθια (Τζενάρο Γκατούζο): Μαμαρτνασβίλι, Κορέια, Παουλίστα, Κομέρ, Γκαγιά, Μούσα (Μορίμπα 74′), Νίκο, Αλμέιδα (Λάτο 79′), Κλάιβερτ (Πέρεζ 87′), Λίνο, Καβάνι (Ντούρο 46′)

Έλτσε (Χορχέ Αλμιρόν): Μπαντία, Κλερκ, Μπίγκας (Γκονζάλες 29′), Ρόκο (Βέρντου 67′), Παλάσιος, Χοσάν (Πόνσε 46′), Κογιάδο (Μερκάου 46′), Μασκαρέλ, Γκούτι, Μορέντε, Μίγια (Κίνα 79′)