Ο Λαμέλα της έδωσε… ζωή και ο Μπόνο διατήρησε τον σφυγμό της!

Η Βαλένθια βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν”, αλλά οι Ανδαλουσιανοί κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα (1-1) στα τελευταία λεπτά του αγώνα και να αποκομίσουν ένα βαθμό. Απόκρουσε πέναλτι στις καθυστερήσεις ο Μαροκινός γκολκίπερ.

Η Σεβίλλη και η Βαλένθια πήραν από ένα βαθμό στη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη 10η αγωνιστική, καθώς έμειναν στο 1-1. Οι “νυχτερίδες” είχαν το προβάδισμα για το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, αλλά η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι κατάφερε να ισοφαρίσει στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Στις καθυστερήσεις των… καθυστερήσεων, η Βαλένθια είχε την ευκαιρία να “κλέψει” τη νίκη, αλλά ο Μπόνο απόκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Γκάγια.

Οι Ανδαλουσιανοί θέλησαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, προκειμένου να ελέγξουν τον ρυθμό και να κάνουν το παιχνίδι τους. Ωστόσο, οι “νυχτερίδες” έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ήταν πιο ουσιαστικές, αναφορικά με την προσέγγισή τους στην αναμέτρηση. Μόλις στο 6ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν… κεφάλι στο σκορ, καθώς ο Καβάνι πήρε την ασίστ από τον Καβάνι, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπόνο με κεφαλιά. Στο 17′, η Σεβίλλη έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μιρ, αλλά ο Μαμαρντασβίλι έκανε εντυπωσιακή απόκρουση, κρατώντας το μηδέν. Στο 26′, η Βαλένθια απείλησε με τον Λίνο, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή και ο Μπόνο αποσόβησε τον κίνδυνο. Το 1-0 αποτέλεσε το σκορ του ημιχρόνου στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν”.

Στο δεύτερο μέρος, η Σεβίλλη μπήκε πιο δυνατά, είχε εξ ολοκλήρου την κατοχή της μπάλας και ήλεγξε τον ρυθμό, προκειμένου να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Στο 56ο λεπτό, ο Μιρ είδε το γκολ του να ακυρώνεται ως οφσάιντ, ενώ στο 62′, οι Ανδαλουσιανοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Λαμέλα να βλέπει τον Μαμαρντασβίλι να σταματά την προσπάθειά του. Στο 69ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν νέα σπουδαία στιγμή, όταν ο Γκούντελι σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους, έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.  Στο 86′, η Σεβίλλη βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Λαμέλα, ο οποίος νίκησε τον Μαμαρντασβίλι, έπειτα από κόρνερ. Το 1-1 παρέμεινε έως το τέλος και οι δύο ομάδες αποκόμισαν από ένα βαθμό.

ΓΚΟΛ: 86′ Λαμέλα / 6′ Καβάνι

Κίτρινες: 64′ Ντιλέινι, 89′ Σάλας, 90+5′ Ράκιτιτς, 90+6′ Γκόμες / 59′ Λίνο, 63′ Φουλκιέ, 85′ Κλάιφερτ, 90+4′ Ντιακαμπί, 90+7′ Γκάγια

Κόκκινη: 90+11′ Σάλας

Δοκάρι: 69′ Γκούντελι

Σεβίλλη (Χόρχε Σαμπάολι): Μπόνο, Καρμόνα (31′ Νάβας), Νιανζού, Ακούνα, Μοντιέλ, Γκούντελι, Ίσκο (70′ Ράκιτιτς), Τέγιες, Τόρες, Μιρ, Γκόμες

Βαλένθια (Τζενάρο Γκατούζο): Μαμαρντασβίλι, Κομέρτ, Ντιακαμπί, Φουλκιέ (72′ Νίκο), Γκάγια, Γκιγιαμόν, Μούσα (75′ Αλμέιδα), Μοριμπά (75′ Παουλίστα), Κορέια, Λίνο (63′ Κλάιφερτ), Καβάνι (63′ Άντρε)