Νίκη Ευρώπης στο «Μεστάγια» για Μπέτις

Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι επικράτησε με 3-0 της Βαλένθια και έκανε ακόμη ένα βήμα για του Γιουρόπα Λιγκ, ενώ παράλληλα έμεινε «ζωντανή» στη μάχη για την τετράδα του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Μπέτις έμεινε αήττητη για τέταρτο διαδοχικό ματς στη Λα Λίγκα και πρόσθεσε σημαντικό τρίποντο, τόσο για την εξασφάλιση μίας εκ των δύο θέσεων που οδηγούν στο Γιουρόπα Λιγκ, όσο και στο «κυνήγι» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Ανδαλουσιανοί είχαν μεγάλα διαστήματα υπεροχής στο «Μεστάγια» και στο πρώτο ημίχρονο ήλεγχαν εξ ολοκλήρου την κατοχή της μπάλας, δίχως κάποια ουσιώδη τελική στο πρώτο μισάωρο του αγώνα. Στο 34ο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη και μοναδική καλή στιγμή του αγώνα. Ο Κανάλες εκτέλεσε άψογα το φάουλ από καλή απόσταση, αλλά ο Μαμαρντασβίλι αποσόβησε τον κίνδυνο μπλοκάροντας την μπάλα. Στο φινάλε του ημίχρονου ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν. Ο Χιλ έπιασε μία επικίνδυνη κεφαλιά από κοντινή απόσταση, ωστόσο ο Ρούι Σίλβα διατήρησε το 0-0 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ξεκίνησε το… πάρτι για τους φιλοξενούμενους κόντρα στη ροή του παιχνιδιού. Η Βαλένθια κατάφερε να δώσει το δικό της ρυθμό στο παιχνίδι και να διατηρήσει την κατοχή, ωστόσο στο 57ο λεπτό ο Γουίλιαν Χοσέ άνοιξε το σκορ έπειτα από υπέροχη πάσα του Κανάλες. Στο 88ο λεπτό ήταν η σειρά του Ισπανού μεσοεπιθετικού να χριστεί σκόρερ, κάνοντας το 2-0 και στο φινάλε του αγώνα ο Ιγκλέσιας έβαλε το… κερασάκι στην «τούρτα» για το 3-0.

ΓΚΟΛ: 57′ Χοσέ, 87′ Κανάλες, 90′ Ιγκλέσιας

Κίτρινες: 31′ Αλντερέτε / 45′ Κανάλες, 60′ Ρόδρι, 83′ Μπάρτρα

Βαλένθια (Χοσέ Μπορδαλάς): Μαμαρντασβίλι, Ντιακαμπί, Αλντερέτε, Φουλκιέ, Κορέια (63′ Γκόμες), Σόλερ (89′ Μούσα), Ράτσιτς (46′ Σαντιάγο), Μορίμπα, Ντούρο (89′ Τσερίσεφ), Χιλ (63′ Γκουέδες)

Μπέτις (Μανουέλ Πελεγκρίνι): Σίλβα, Μπάρτρα, Πεσέλα (81′ Γκονσάλες), Σαμπαλί, Μορένο (72′ Μιράντα), Καρβάλιο, Ροντρίγκες, Κανάλες, Φεκίρ (72′ Χοακίν), Ρόδρι, Χοσέ (81′ Ιγκλέσιας)