Με buzzer beater Λεβαντόφσκι απέδρασε από το “Μεστάγια”

Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Βαλένθια, χάρη στο γκολ του Πολωνού επιθετικού στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+3′) και… έπιασε την Ρεάλ Μαδρίτης στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη, βρέθηκε αρκετές φορές κοντά στο γκολ, όμως χρειάστηκε να περάσουν 93 λεπτά αγώνα για να σκοράρει. Το τέρμα του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Βαλένθια στο “Μεστάγια” και να… πιάσουν οι “μπλαουγκράνα” στην κορυφή της βαθμολογίας την Ρεάλ Μαδρίτης, έστω και προσωρινά.

Το ματς ξεκίνησε με μια καλή στιγμή για τη Βαλένθια μόλις στο πρώτο λεπτό, αλλά ο Τερ Στέγκεν είπε “όχι” στο σουτ του Λίνο. Η Μπαρτσελόνα ήταν πιο… ζωηρή στα πρώτα λεπτά, έψαχνε τον τρόπο να απειλήσει την εστία του Μαμαρντασβίλι και στο 13′ ο Φάτι νικήθηκε από τον κίπερ των γηπεδούχων. Στο 23′ ο Ισπανός επιθετικός των “μπλαουγκράνα” σκόραρε, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, έπειτα από υπόδειξη του VAR και το 0-0 παρέμεινε. Ο Τσάβι έδειχνε προβληματισμένος από την απόδοση της ομάδας του, που με εξαίρεση τη φάση του Φάτι δεν είχε προβληματίσει ουσιαστικά τις “νυχτερίδες”.

Οι “μπλαουγκράνα” απείλησαν με Ντε Γιονγκ και Φάτι στο 29′ και στο 36′ αντίστοιχα, αλλά και οι δύο ήταν άστοχοι και δεν ανησύχησαν τον κίπερ της Βαλένθια. Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο έκλεινε καλά τους χώρους, δεν επέτρεπε στην Μπαρτσελόνα να δημιουργήσει απειλητικές συνθήκες, αλλά από την άλλη δεν είχε προβληματίσει ούτε στο ελάχιστο τον Τερ Στέγκεν. Στο 44′ είχαμε δοκάρι για την Μπάρτσα. Σέντρα του Μάρκος Αλόνσο, τρομερό άλμα του Λεβαντόφσκι, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο με σκορ 0-0. Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας. Οι δύο καλύτερες στιγμές της ήταν το τετ α τετ του Φάτι και το δοκάρι του Λεβαντόφσκι. Η Βαλένθια αν και δεν απειλήθηκε τρομερά, δεν κατάφερε να ενοχλήσει τον Τερ Στέγκεν από την πλευρά της και περιορίστηκε σε έναν πιο παθητικό ρόλο.

Η Βαλένθια μπήκε με περισσότερο απειλητική διάθεση στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο 45λεπτο και στο 50′ πέτυχε γκολ με τον Λίνο, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για χέρι του Αντρέ, πριν φτάσει η μπάλα στον εξτρέμ των “νυχτερίδων”. Χωρίς αξιόλογες φάσεις το δεύτερο μέρος, αλλά στο 85′ η Μπαρτσελόνα έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Φεράν Τόρες και Ραφίνια δεν μπόρεσαν, με εξουδετερωμένο τον Μαμαρντασβίλι, να σκοράρουν σε δύο χρόνους μετά από γύρισμα του Πέδρι. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη στιγμή του ματς.
Ποιος άλλος; Ο Λεβαντόφσκι με προβολή, μετά από σέντρα του Ραφίνια, έκανε το 1-0 για την Μπαρτσελόνα στο 90+3′ και χάρισε στην ομάδα του ένα σπουδαίο τρίποντο στη “μάχη”… κορυφής που δίνει με την Ρεάλ Μαδρίτης.
Γκολ: – / 90+3′ Λεβαντόφσκι
Κίτρινες: 67′ Λίνο, 84′ Γκιγιαμόν, 90+7′ Καστιγιέχο, 90+7′ Φουλκιέ / 21′ Γκαρθία, 45′ Αλόνσο, 89′ Γκάβι, 90+2′ Πικέ, 90+7′ Τόρες

Βαλένθια: Μαμαρντασβίλι, Κορέια (79′ Βάθκεθ), Γκαμπριέλ, Κομέρ, Γκαγιά, Φουλκιέ, Γκιγιαμόν, Αλμέιδα (72′ Λάτο), Κλάιφερτ (72′ Καστιγιέχο), Καβάνι (18′ Αντρέ), Λίνο

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Μπαλντέ, Κουντέ (74′ Πικέ), Γκαρθία (42′ Αλόνσο), Άλμπα, Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς (56′ Γκάβι), Πέδρι, Ντεμπελέ (56′ Τόρες), Λεβαντόφσκι, Φάτι (56′ Ραφίνια)