Η Βαλένθια έσωσε τον βαθμό στο Μεστάγια

Η ομάδα του Ρούμπεν Μπαράχα βρέθηκε κοντά σε ακόμη μία ήττα, αλλά κατάφερε να εξασφαλίσει τον βαθμό της ισοπαλίας (1:1) κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο, για την 27η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Αδιαμφισβήτητα, η Βαλένθια εξακολουθεί να διανύει κάκιστη περίοδο στη φετινή σεζόν. Στην αναμέτρηση της 27ης αγωνιστικής, οι “νυχτερίδες” βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά κατάφεραν να σώσουν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας και να μειώσουν τη βαθμολογική… ζημιά. Η Ράγιο Βαγιεκάνο σκόραρε μόλις στο 9ο λεπτό μέσα στο Μεστάγια με τον Κομεσάνα, αλλά δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της, αφού στο 81′ ο Κλάιφερτ ευστόχησε από την άσπρη βούλα και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Από τη μία, η Ράγιο Βαγιεκάνο παρέμεινε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας, έχοντας 37 βαθμούς και απέχει επτά πόντους από την έκτη Βιγιαρεάλ, η οποία βρίσκεται σε θέση ευρωπαϊκού εισιτηρίου για το Conference League. Από την άλλη, η Βαλένθια ανέβηκε ακόμη και με ισοπαλία στην 17η και χρειάζεται επειγόντως βαθμούς για να φύγει έγκαιρα μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού.//

ΓΚΟΛ: 81′ Κλάιφερτ / 9′ Κομεσάνα

Βαλένθια (Ρούμπεν Μπαράχα): Μαμαρντασβίλι, Ντιακάμπι, Οζκατσάρ, Κορέια, Γκάγια, Γκιγιαμόν (62′ Καστιγιέχο), Αλμέιδα, Νίκο (46′ Μούσα), Λίνο, Κλάιφερτ, Καβάνι (63′ Ντούρο)

Ράγιο Βαγιεκάνο (Άντονι Ιραόλα): Ντιμιτριέφσκι, Κατένα, Λεζέν, Φ.Γκαρσία, Μπαλιού, Βαλεντίν (83′ Ντε Τόμας), Κομεσάνια, Παλαζόν (83′ Σάντσες), Τρέχο (66′ Τσαβαρία) Α.Γκαρσία (59′ Λόπες), Καμέγιο (83′ Μουμίν)

Βαλένθια: Εκτός έδρας με Αλμερία (9/4)
Ράγιο Βαγιεκάνο: Εντός έδρας με Ατλέτικο Μαδρίτης (9/4)