Η Μαγιόρκα έφερε τα πάνω-κάτω στο “Μεστάγια”

Η Βαλένθια προηγήθηκε με 1-0 χάρη σε γκολ του Καβάνι, αλλά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στην αντεπίθεση και κατάφεραν να επικρατήσουν με 2-1.

Η Βαλένθια υποδέχθηκε τη Μαγιόρκα στο “Μεστάγια” για την 11η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Έτσι με αυτή την ήττα, η Βαλένθια παρέμεινε στους 15 βαθμούς και την 9η θέση, συνεχίζοντας να… προβληματίζει με την εικόνα της. Από την άλλη η μαχητική Μαγιόρκα, έφτασε τους 12 βαθμούς και την 12η θέση.

Οι “νυχτερίδες” στο πρώτο μέρος, είχαν την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα, αλλά η Μαγιόρκα είχε “στηθεί” εξαιρετικά ανασταλτικά και δεν έδινε το δικαίωμα στη Βαλένθια να απειλήσει την εστία της. Στα πρώτα 45 λεπτά δεν υπήρχαν ιδιαίτερες… συγκινήσεις και η πρώτη, πραγματικά καλή στιγμή, ήρθε στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους. Ο Αλμέιδα, μετά από εξαιρετική κούρσα, έπιασε ένα δυνατό σουτ από μακριά, αλλά ο Ράικοβιτς ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε εντυπωσιακά. Έτσι, οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα χωρίς σκορ, με τη Βαλένθια να έχει την κατοχή και την Μαγιόρκα να αρκείται στο αμυντικό σκέλος της αναμέτρησης.

Το δεύτερο μέρος, ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Βαλένθια, καθώς ο Λίνο μπήκε στην περιοχή, “ζάλισε” τον Σάντσες και ο τελευταίος τον ανέτρεψε εντός περιοχής. Ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα και την εκτέλεση ανέλαβε ο Καβάνι, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο κέντρο της εστίας και “άνοιξε” το σκορ για τις “νυχτερίδες”. Στο 64ο λεπτό, η Μαγιόρκα “πλήρωσε” τη Βαλένθια με το ίδιο νόμισμα. Ο Νίκο, ανέτρεψε τον Εντιαγέ εντός περιοχής και ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι.

Ο Μουρίκι, ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Μαμαρντασβίλι, φέρνοντας το παιχνίδι σε ισορροπία. Στο 83ο λεπτό, μετά από εντυπωσιακή κυκλοφορία, η μπάλα κατέληξε στον Λι, ο οποίος με εξαιρετική τεχνική βρήκε χώρο και τελείωσε καταπληκτικά τη φάση, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1, το οποίο ήραν και το τελικό σκορ.

ΓΚΟΛ: 52′ Καβάνι / 65′ Μουρίκι, 83′ Λι

Κίτρινες: 66′ Παουλίστα, 70′ Μούσα, 90’+1′ Γκιγιαμόν / 15′ Μπατάλια, 60′ Μουρίκι, 86′ Ντε Γκαλαρέτα, 90’+2′ Ροντρίγκες, 90’+2′ Ραίγιο

Βαλένθια (Τζενάρο Γκατούσο): Μαμαρντασβίλι, Κορέια, Παουλίστα, Ντιακαμπί (Οσκαθάρ 4′), Γκαγιά, Μούσα, Νίκο (Γκιγιαμόν 67′), Αλμέιδα (Μάρκος Αντρέ 74′), Κλάιβερτ (Ντούρο 74′), Λίνο, Καβάνι

Μαγιόρκα (Χαβιέ Αγκίρε): Ράικοβιτς, Κόστα (Γκονζάλες 79′), Κοπέτε (Ροντρίγκες 55′), Ραίγιο, Βαλιέντ (Νάστασιτς 76′), Μεφέο, Σάντσες (Μπαμπά 55′), Μπατάλια (Εντιαγιέ 55′), Ντε Γκαλαρέτα, Λι, Μουρίκι