Επιστροφή στις νίκες για τη Ράγιο Βαγιεκάνο

Για την πέμπτη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, οι “ραγίστας” επικράτησαν με 2-1 της Βαλένθια, επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα και προσπέρασαν τις “νυχτερίδες” στον βαθμολογικό πίνακα.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο το ήθελε περισσότερο, ήταν ανώτερη και επικράτησε με 2-1 της Βαλένθια για την πέμπτη αγωνιστική της Λα Λίγκα. Σκόρερ για τους γηπεδούχους, που έδειξαν από νωρίς ποιος θα είναι το “αφεντικό” της αναμέτρησης και έβγαλαν περισσότερο πάθος (5 οι κίτρινες κάρτες), ο Παλαθόν μόλις στο 5′ και με αυτογκόλ ο Νίκο στο 52′. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντιακαμπί μείωσε με κεφαλιά, αλλά δεν έσωσε ούτε τον βαθμό.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης πήρε προβάδισμα στο σκορ (1-0), χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Ίσι Παλαθόν. Στο 14′ οι γηπεδούχοι λίγο έλειψαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, αλλά ο Μαμαρντασβίλι είπε “όχι” στην διπλή προσπάθεια των Τρέχο και Γκαρσία.

Η Βαλένθια είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει την Ράγιο, που έβγαινε στην κόντρα δημιουργώντας προβλήματα στην άμυνα των “νυχτερίδων”. Στα πρώτα 20 λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και στο 19′ ο Καμέγιο έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο κίπερ των φιλοξενούμενων έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Οι παίκτες του Τζενάρο Γκατούζο δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί και είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο, προσπαθώντας να αμυνθούν στην εξαιρετική επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων. Στο δεύτερο μέρος ανέβασαν την απόδοσή τους, πήραν κάποια μέτρα, όμως ο Νίκο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας για το 2-0 στο 52′.

Στο 65′ ο Παουλίστα “άγγιξε” το γκολ, αλλά η κεφαλιά του πέρασε εκατοστά πάνω από τα δοκάρια της Ράγιο. Το 2-0 δεν έδειχνε ότι θα αλλάξει, όμως στο 90+3′ ο Αλμέιδα εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση και με κεφαλιά ο Ντιακαμπί τιμώρησε την αδράνεια της άμυνας και την κακή έξοδο του Ντιμιτριέφσκι. Τελικό σφύριγμα από τον Μανθάνο και 2-1 η Ράγιο Βαγιεκάνο στο κατάμεστο “Βαγιέκας”, όπου η Βαλένθια έχει να νικήσει 16 αγώνες!

Γκολ: 5′ Παλαθόν, 52′ αυτ. Νίκο – 90+3′ Ντιακαμπί.

Κίτρινες: 22′ Μπαλίου, 36′ Παλαθόν, 62′ Ντιμιτριέφσκι, 63′ Κομεθάνα, 70′ Τρέχο – 68′ Μούσα, 90+4′ Κορέια

Ράγιο Βαγιεκάνο (Άντονι Ιραόλα): Ντιμιτριέφσκι, Μπαλίου, Λεζέν, Κατένα, Φραν Γκαρσία, Παλαθόν (76′ Ντέκα), Βαλεντίν (87′ Πότσο), Κομεσάνα (69′ Φαλκάο), Άλβαρο Γκαρσία, Καμέγιο (69′ Σις), Τρέχο (76′ Λόπεθ).

Βαλένθια (Τζενάρο Γκατούζο): Μαμαρντασβίλι, Κορέια, Παουλίστα, Ντιακαμπί, Γκαγιά (64′ Λάτο), Μούσα, Γκιλαμόν (77′ Αλμέιδα), Νίκο (56′ Μάρκος Αντρέ), Καστιγιέχο, Λίνο, Ντούρο (64′ Κλάιφερτ).