Ανασαίνει η Βαγιαδολίδ!

Η ομάδα του Πατσέτα “γεύτηκε” τη χαρά της νίκης για πρώτη φορά μετά τις 5 Νοεμβρίου, επικρατώντας με 1:0 της Βαλένθια χάρη στο γκολ του Κάιλ Λάριν στο 90ο λεπτό. Οι δύο ομάδες, πλέον, ισοβαθμούν στους 20 βαθμούς, με τις “νυχτερίδες” να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση, με τους Καβάνι και Καστιγιέχο να μην καταφέρνουν να νικήσουν τον Μάσιπ, στο 5′ και το 9′ αντίστοιχα. Το παιχνίδι στη συνέχεια είχε πολλές δυνατές κόντρες ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, με τις φάσεις να… εκλείπουν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Βαγιαδολίδ παρουσιάστηκε πολύ καλύτερη από την αντίπαλο της. Πλάτα και Πλάνο αστόχησαν από κοντινή απόσταση στο 59′, το 61′ και το 69′. Οι σκληρές μονομαχίες συνεχίζονταν, ενώ στο 76ο λεπτό πέρασε στο γήπεδο ο νεοαποκτηθέντας Κάιλ Λάριν. Ο Καναδός χρειάστηκε 14 λεπτά για να πετύχει το “παρθενικό” του γκολ με δυνατό σουτ και να χαρίσει τη νίκη στη νέα του ομάδα.//