Ψυχωμένη Ζάγκρεμπ “κατατρόπωσε” την Τσέλσι | Άνετα η Ντόρτμουντ

Στα παιχνίδια που άνοιξαν την αυλαία των ομίλων του Champions League για τη σεζόν 2022-23, πραγματοποιήθηκε ήδη η πρώτη έκπληξη της διοργάνωσης, με την Ντινάμο Ζάγκρεμπ να κερδίζει την κακή και σήμερα Τσέλσι. Εύκολα “καθάρισαν” οι Βεστφαλοί την Κοπεγχάγη.

Η κορυφαία ευρωπαϊκή ποδοσφαιρική διασυλλογική διοργάνωση δήλωσε ξανά παρούσα και η πρεμιέρα των ομίλων δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ επικράτησε με 1-0 της Τσέλσι, η οποία συνεχίζει τις κακές εμφανίσεις από την Πρέμιερ Λιγκ και σήμερα ήταν ακίνδυνη στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού.

Στον αντίποδα η Μπορούσια Ντόρτμουντ βρήκε αντίσταση μόνο για μισή ώρα κόντρα στην Κοπεγχάγη, πριν σκοράρει δύο φορές μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου με Ρόις και Γκερέιρο. Στην επανάληψη διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τον 18χρονο Μουκοκό να σφραγίζει το τελικό 3-0 στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ντόρτμουντ-Κοπεγχάγη 3-0

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης από νωρίς, περιορίζοντας την Κοπεγχάγη στο μισό γήπεδο. Οι δημιουργίες βέβαια των Μενιέ και Γκερέιρο από άκρα έβρισκαν τείχος πάνω στην καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων. Αυτό δεν κράτησε πολύ καθώς ο Οζκάν βρήκε ευκαιρία να εκτελέσει στο 28′ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Ράϊαν μπλόκαρε εύκολα.

Η Μπορούσια άνοιξε το σκορ στο 35′ με εκπληκτική ατομική ενέργεια του αρχηγού της Μάρκο Ρόις, που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πάτησε περιοχή και εκτέλεσε κεντρικά για το 1-0. Άμεσα, σε επτά λεπτά, διπλασίασε τα τέρματά της με τον Γκερέιρο να γίνεται αποδέκτης της συνεργασίας των Ρόις, Ρέινα και να σκοράρει από θέση σέντερ φορ για το 2-0.

Στην επανάληψη η Κοπεγχάγη μπήκε δυνατά απειλώντας για πρώτη φορά την εστία του Κόμπελ, με τον Ελβετό τερματοφύλακα να σταματάει την εξαιρετική προσπάθεια του Λέραγκερ. Σταδιακά οι Βεστφαλοί έπαιρναν ξανά τον έλεγχο του παιχνιδιού, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες με Μπραντ, Ρόις και τη μεγαλύτερη με τον Μουκοκό στο 81′, από κοντινή απόσταση να μην μπορεί να ευστοχήσει.

Το κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους ήρθε στο 83′, με τον Ρέινα να διακρίνει την κάθετη κίνηση του Μπέλινγχαμ στην περιοχή και από πλάγια θέση να του σερβίρει το 3-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Γκολ: Ρόις 35′, Γκερέιρο 42′

Κίτρινες: Κοχόλαβα 27′, Λέραγκερ 61′

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Μενιέ, Ζούλε, Σλότερμπεργκ, Γκερέιρο (Ρόθε 86′), Οζκάν (Τσαν 66′), Μπλέλινγχαμ, Αζάρ (Ρέινα 23′), Ρόις (Βολφ 86′), Μπραντ, Μοντέστ (Μουκοκό 67′).

Κοπεγχάγη (Τζες Θόρουπ): Ράϊαν, Ντικς (Γέλερτ 81′), Κοχόλαβα (Μποίλεσεν 81′), Βάβρο, Κρίστανσεν, Λέραγκερ, Γένσεν, Ζέκα (Σόρενσεν 72′), Κλάεσον, Νταραμί (Χάραλντσον 60′), Κορνέλιους.

Ντινάμο Ζάγκρεμπ-Τσέλσι 1-0

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ομπαμεγιάνγκ να χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης στο 9′, καθώς εξ’ επαφής προσπάθησε να κοντρολάρει αντί να σουτάρει. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Τούχελ το πλήρωσε, με τον Όρσιτς να βγαίνει στην αντεπίθεση ένας με έναν απέναντι στον Κέπα και να μη δυσκολεύεται να ανοίγει το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν άμεσα τον έλεγχο της κατοχής, με τους παίκτες του Τσάτσιτς να κρατούν κοντά τις γραμμές τους και να αναγκάζουν τους αντίστοιχους του Τούχελ να πηγαίνουν τη μπάλα στο πλάι και να ψάχνουν τις σέντρες, ώστε να απειλήσουν την εστία του Λιβάκοβιτς. Μέχρι το ημίχρονο η Ντινάμο Ζάγκρεμπ ήταν αυτή που έβγαινε με αξιώσεις στις αντεπιθέσεις, άσχετα αν δεν υπήρχε το καθαρό μυαλό στη τελική πάσα.

Στην επανάληψη, ο Τόμας Τούχελ προσπάθησε να… ανακατέψει την τράπουλα κάνοντας αρκετές αλλαγές μέχρι το 60′ και αλλάζοντας δύο φορές σχηματισμό. Βέβαια την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην επανάληψη την έχασε η Ντινάμο Ζάγκρεμπ με τον Ριστόφσκι να εξαπολύει έναν κεραυνό λίγο έξω από την περιοχή του Κεπά και τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι.

Η Τσέλσι πήρε σιγά σιγά τον έλεγχο, αλλά δυσκολευόταν να βρει τελικές μέσα από την περιοχή του Λιβάκοβιτς. Οι Ζίγες και Χάβερτζ απείλησαν με κάποια μακρινά σουτ, όμως τη μεγαλύτερη ευκαιρία την έχασε ο Τζέιμς στο 87′, με το σουτ του από το ύψος της περιοχής να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι του Κροάτη τερματοφύλακα.

Στα τελευταία λεπτά και στις καθυστερήσεις η Τσέλσι προσπάθησε κυρίως με στατικές φάσεις να απειλήσει την εστία της Ντινάμο Ζάγκρεμπ, χωρίς να καταφέρνει να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία, που τόσο έψαχνε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Γκολ: Όρσιτς 13′

Κίτρινες: Μπατουρίνα 90+6’/ Μάουντ 58′, Κουλιμπαλί 67′, Κουκουρέγια

Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Άντε Τσάτσιτς): Λιβάκοβιτς, Μοχαράμι (Λαούριτσεν 76′), Σούταλο, Πέριτς, Λιούμπισιτς, Ιβάνουσετς, Μίσιτς, Αντέμι (Μπατουρίνα 88′), Ριστόφσκι, Πέτκοβιτς (Ντρμιτς 90+8′), Όρσιτς (Σπίκιτς 77′).

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Κεπά, Αθπιλικουέτα (Ζίγες 46′), Κουλιμπαλί, Φοφανά, Τζέιμς, Μάουντ, Κόβασιτς (Ζορζίνιο 59′), Τσίλγουελ (Κουκουρέγια 71′), Στέρλινγκ (Πούλισικ 75′), Χάβερτζ, Ομπαμεγιάνγκ (Μπρόγια 59′).